ŽENEVA - Švajčiari v nedeľňajšom referende výraznou väčšinou odmietli návrh nacionalistickej Švajčiarskej ľudovej strany na obmedzenie počtu občanov Európskej únie, ktorí môžu žiť a pracovať v ich krajine.
Informovala o tom Rozhlasová a televízna spoločnosť s tým, že podľa čiastočného zrátania hlasov návrh odmietlo 61,3 percenta voličov a súhlas s ním vyslovilo 38,7 percenta hlasujúcich. Tento návrh pritom nepodporila ani samotná vláda.
Návrh získal najväčšiu podporu v kantóne Ticino, kde sa hovorí po taliansky a v troch konzervatívnych, nemecky hovoriacich kantónoch na východe krajiny: Schwyz, Glarus a Appenzell Innerrhoden.
Prečítajte si viac: Švajčiarska prezidentka sa vyslovila za referendum o vzťahu s EÚ, nepáčia sa jej "politické hry"
Naopak najsilnejšie sa proti návrhu obmedziť voľný pohyb osôb z členských krajín EÚ postavili frankofónne kantóny na západe krajiny, Neuchâtel a Vaud.
Ohrozené vzťahy s EÚ sú zažehnané
Vláda varovala, že ak návrh v referende prejde, znamenalo by to ďalšie napätie v širokých a lukratívnych vzťahoch Švajčiarska s EÚ.
Mohlo by to viesť aj k recipročnému znevýhodneniu švajčiarskych občanov, ak by chceli žiť a pracovať v EÚ. V alpskej krajine žije zhruba 1,4 milióna občanov EÚ, prevažne Briti, Islanďania, Nóri či obyvatelia so susedného Lichtenštajnska. Zároveň približne pól milióna Švajčiarov žije v členských štátoch EÚ.
Ako sa vyslovila švajčiarska ministerka spravodlivosti Karin Kellerovej-Sutterovej Švajčiari v nedeľu v referende ľudia podporili "stabilné, udržateľné vzájomné vzťahy s našim najdôležitejším obchodným partnerom“. Voliči zároveň podľa nej vyjadrili súhlas s doterajľšími krokmi švajčiarskej vlády pri rokovaniach s EÚ.
Mohlo by vás zaujímať: Švajčiarsko ukázalo, aké dôležité sú pre spoločnosť verejnoprávne médiá
Podobné referendum zorganizovali aj v roku 2014
Výsledok privítali predseda Európskej rady Charles Michel aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Vyhlásenie referenda o obmedzení pohybu občanov Európskej únie iniciovala nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP). Tá sa domnieva, že súčasná zmluva umožňuje masové prisťahovalectvo do krajiny.
Hlasovanie bolo podľa agentúry Reuters dôležitým testom prístupu k cudzincom, ktorí tvoria približne štvrtinu obyvateľov Švajčiarska.
V podobnom referende v roku 2014 Švajčiari tesne odhlasovali obmedzenia pre občanov EÚ. Zákonodarcovia však odmietli úplne implementovať výsledky referenda, čo Švajčiarsku ľudovú stranu viedlo k opätovnému presadeniu referenda v tomto roku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies