Svalová pamäť urýchľuje vašu regeneráciu po tréningu. Aké o nej kolujú mýty?

NETKY.SK • 22 Február 2025, 10:13 • 2 min
Svalová pamäť urýchľuje vašu regeneráciu po tréningu. Aké o nej kolujú mýty?

Svalová pamäť je schopnosť tela „pamätať si“ pohybové vzorce a schopnosti, ktoré sme sa naučili v minulosti, a to aj po prestávkach alebo obdobiach neaktivity.

slovakia

left justify in out

Svalová pamäť je fascinujúci proces, ktorý je schopný zrýchliť náš návrat do formy a zlepšiť naše motorické schopnosti aj po dlhšej prestávke. Tento fenomén sa spája s našimi svalmi, nervovým systémom a dokonca aj s našimi skúsenosťami z minulosti.

Umožňuje nám, aby sme sa po prestávke vrátili k predchádzajúcemu výkonu rýchlejšie, než by sme očakávali. V tomto článku sa pozrieme na to, ako svalová pamäť funguje a čo to znamená pre našu každodennú fyzickú aktivitu.

Čo je svalová pamäť?

Svalová pamäť je schopnosť tela „pamätať si“ pohybové vzorce a schopnosti, ktoré sme sa naučili v minulosti, a to aj po prestávkach alebo obdobiach neaktivity. Tento pojem sa používa na vysvetlenie, prečo sa niektorí ľudia dokážu vrátiť do formy rýchlejšie než iní, aj keď boli dlho mimo tréningového režimu.

Zjednodušene povedané, svalová pamäť znamená, že naše svaly a nervový systém si uchovávajú informácie o pohyboch, ktoré vykonávame pravidelne, a to na bunkovej úrovni.

Hoci sa môže zdať, že svaly „pamätajú“, v skutočnosti ide o kombináciu viacerých faktorov. Hlavnú úlohu zohrávajú zmeny na úrovni nervového systému a svalových vlákien. Po dlhšom cvičení alebo tréningu sa v našich svaloch vytvárajú určité štrukturálne zmeny, ktoré nám umožňujú efektívnejšie vykonávať tie isté pohyby v budúcnosti.

Svalová pamäť je schopnosť tela „pamätať si“ pohybové vzorce a schopnosti, ktoré sme sa naučili v minulosti.
Svalová pamäť je schopnosť tela „pamätať si“ pohybové vzorce a schopnosti, ktoré sme sa naučili v minulosti.
Zdroj: calypso.com.pl

Neurologická pamäť pohybov

Okrem svalových vlákien zohráva kľúčovú úlohu aj nervový systém, konkrétne motorické neuróny, ktoré riadia svaly. Tieto neuróny uchovávajú informácie o pohyboch, ktoré sme sa naučili, a to až do dlhodobého pamäťového centra. Často sa hovorí, že naše telo „si pamätá“, ako vykonávať určitý pohyb, napríklad bicyklovanie, behanie alebo hranie na hudobný nástroj, aj po tom, čo sme prestali tieto činnosti praktizovať na dlhší čas.

Jeden z najbežnejších príkladov svalovej pamäte je učenie sa bicyklovať. Keď sa učíme jazdiť na bicykli, naše svaly a mozog sa postupne „naučia“ správnu koordináciu, aby sme udržali rovnováhu a správne šli.

Ak sa potom po niekoľkých rokoch vraciame na bicykel, aj keď sme dlho nejazdili, zistíme, že je oveľa jednoduchšie začať znovu, než by sme si mysleli. To je práve výsledok svalovej pamäte: náš nervový systém a svaly si zachovajú tieto motorické schopnosti aj po dlhšej prestávke.

Okrem svalových vlákien zohráva kľúčovú úlohu aj nervový systém, konkrétne motorické neuróny, ktoré riadia svaly.
Okrem svalových vlákien zohráva kľúčovú úlohu aj nervový systém, konkrétne motorické neuróny, ktoré riadia svaly.
Zdroj: scienceforsport.com

Mýtus svalovej pamäte

Niektorí ľudia sa domnievajú, že svalová pamäť je „magický“ proces, ktorý nevyžaduje žiadnu námahu alebo tréning. Tento mýtus nie je pravdivý. Aj keď svalová pamäť pomáha telu rýchlejšie sa vrátiť k predchádzajúcej úrovni výkonnosti, stále je potrebné trénovať, aby sme udržali a zlepšovali naše schopnosti.

Proces obnovy svalovej pamäte je rýchlejší u ľudí, ktorí už mali vybudovanú silu alebo výkon v minulosti, no stále si vyžaduje úsilie.

Ako svalová pamäť funguje?

Svalová pamäť je jedným z fascinujúcich mechanizmov v našom tele, ktorý nám pomáha vrátiť sa k predchádzajúcej výkonnosti po prestávke. Tento proces je výsledkom kombinácie biologických a neurologických zmien, ktoré prebiehajú na úrovni svalov a nervového systému. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé aspekty, ktoré tvoria základ svalovej pamäte.

Keď cvičíme, naše svaly zažívajú mikrotrhliny, ktoré sa počas regenerácie opravia a adaptujú na vyššiu záťaž. Tento proces vedie k hypertrofii (zväčšeniu svalových vlákien), čo je základ pre zvyšovanie sily a výkonnosti. Zároveň dochádza k zmene v počte myonukleov v svalových vláknach.
Myonukleá sú malé jadrá v svalových vláknach, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri regenerácii svalov a ich prispôsobovaní na vyššiu záťaž. Počas pravidelného tréningu sa zvyšuje počet myonukleov, čo umožňuje svalovým vláknam produkovať viac energie a rýchlejšie sa regenerovať.

Tu prichádza na scénu svalová pamäť: Aj keď prestaneme trénovať na dlhší čas, tieto myonukleá neodchádzajú. Zostávajú v svalových vláknach, čím umožňujú rýchly návrat k predchádzajúcej úrovni výkonnosti, keď sa rozhodneme opäť začať cvičiť. Tento proces je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa nám môže zdať, že sa dokážeme rýchlo vrátiť do formy po prestávke.

Okrem biologických zmien v svaloch zohráva významnú úlohu aj nervový systém, konkrétne motorické neuróny, ktoré riadia pohyby svalov. Keď sa učíme nový pohyb alebo techniku (napríklad pri cvičení alebo športových aktivitách), náš mozog vytvára a posilňuje synapsie – prepojenia medzi nervovými bunkami, ktoré umožňujú vykonávanie týchto pohybov.

Motorické neuróny, ktoré riadia pohyby svalov, si „pamätajú“ tieto pohyby, čo znamená, že naše telo sa môže rýchlejšie prispôsobiť a obnoviť predchádzajúce schopnosti. Tento proces sa nazýva neuroplasticita – schopnosť nervového systému prispôsobiť sa a reorganizovať svoje prepojenia na základe nových skúseností a pohybov. Takže aj po dlhšom období bez cvičenia sa naše nervové dráhy môžu „prebudit“ a obnoviť schopnosť vykonávať predtým osvojené pohyby.
Rýchlejší návrat po prestávke

Dôležitým aspektom svalovej pamäte je schopnosť návratu do formy. Keď sa po prestávke vraciame k tréningu, naše svaly a nervový systém dokážu rýchlo zareagovať. Tento proces môže byť výrazne rýchlejší, než by sme očakávali, pretože myonukleá a nervové dráhy zostávajú zachované.

Podľa výskumov sa svalová pamäť prejavuje aj v tom, že po prestávke, aj keď sa zdá, že na začiatku strácame časť sily alebo vytrvalosti, náš organizmus sa dokáže prispôsobiť oveľa rýchlejšie než pri prvotnom učení. V prípade dlhších prestávok (napr. po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch) sa svaly rýchlo obnovujú a získavajú predchádzajúcu silu.

 

Športovci môžu svalovú pamäť využiť na rýchlejšie obnovenie výkonnosti.
Športovci môžu svalovú pamäť využiť na rýchlejšie obnovenie výkonnosti.
Zdroj: biolayne.com

Význam pre športovcov

Pre športovcov znamená svalová pamäť obrovskú výhodu. Tí, ktorí sa pravidelne venujú cvičeniu alebo špecifickým športovým aktivitám, môžu po zranení alebo prestávke využiť túto pamäť na rýchlejšie obnovenie svojej výkonnosti.

Pre bežných ľudí je svalová pamäť užitočná pri návrate k bežným každodenným aktivitám, ako je chôdza, beh, alebo jazda na bicykli, po dlhšom období neaktivity. Aj po pauze môžeme byť schopní rýchlo sa prispôsobiť a získať späť svoju kondíciu.


Zdroj textu: cnn.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, wsj.com. Foto: npr.org

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies