SVET reaguje na oznámenie Izraela a Hamasu o PRÍMERÍ v Gaze +VIDEO

NETKY.SK • 16 Január 2025, 09:03 • 8 min
SVET reaguje na oznámenie Izraela a Hamasu o PRÍMERÍ v Gaze +VIDEO

Svet víta oznámenie dohody o prímerí a vyzýva na zvýšenie humanitárnej pomoci pre Gazu. Sprostredkovateľ Katar oznámil, že Izrael a Hamas dosiahli dohodu o zastavení vojny v Gaze a výmene izraelských zajatcov za palestínskych väzňov v izraelských väzniciach.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Katarský premiér šejk Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani oznámil dohodu v stredu v Dauhe. Uviedol, že prímerie nadobudne platnosť v nedeľu 19. januára.

Dohoda povedie k prepusteniu izraelských zajatcov a palestínskych väzňov a k nárastu humanitárnej pomoci pre Gazu, povedal šejk Mohammed.

Podľa palestínskych zdravotníckych orgánov zahynulo v Gaze počas izraelskej vojny proti Gaze najmenej 46 707 ľudí. Izrael začal ničivý útok v reakcii na útok vedený hnutím Hamas na južný Izrael 7. októbra 2023, pri ktorom podľa izraelských štatistík zahynulo najmenej 1 139 ľudí a ďalších približne 250 bolo zajatých.


Tu je niekoľko kľúčových reakcií z celého sveta na oznámenie dohody o prímerí:

Prezident USA Joe Biden

„Boje v Gaze sa zastavia a rukojemníci sa čoskoro vrátia domov k svojim rodinám,“ povedal prezident Biden v Bielom dome.

Povedal, že dohoda prinesie Palestínčanom „dôveryhodnú cestu k vlastnému štátu“ a naznačil „budúcnosť normalizácie“ regiónu s „integráciou Izraela a všetkých jeho arabských susedov vrátane Saudskej Arábie“.

Zvolený prezident USA Donald Trump

„Máme dohodu pre rukojemníkov na Blízkom východe. Čoskoro budú prepustení. Ďakujeme!“ Trump napísal na svojej sociálnej sieti Truth Social.

„Vďaka tejto dohode bude môj tím pre národnú bezpečnosť prostredníctvom úsilia osobitného vyslanca pre Blízky východ Steva Witkoffa naďalej úzko spolupracovať s Izraelom a našimi spojencami, aby sa Gaza už NIKDY nestala bezpečným útočiskom teroristov,“ uviedol Trump v druhom príspevku.

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres

Guterres novinárom povedal, že OSN je pripravená podporiť dohodu a „zintenzívniť poskytovanie trvalej humanitárnej pomoci nespočetným Palestínčanom, ktorí naďalej trpia“.

Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan

Fidan povedal novinárom v Ankare, že dohoda o prímerí je dôležitým krokom pre regionálnu stabilitu. Zároveň uviedol, že turecké úsilie o dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu bude pokračovať.

Katarský premiér šejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani

Premiér vyzval na pokoj v pásme Gazy odteraz až do 19. januára, keď nadobudne platnosť dohoda o prímerí.

V príspevku na X uviedol, že dohoda je „len krokom vpred“, a dodal: „Budeme pokračovať v práci, kým sa nebudú uplatňovať všetky podmienky dohody, kým nedosiahneme mier & budeme schopní obrátiť poslednú stránku vojny“.

Egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi

V príspevku na X el-Sisi privítal dohodu o prímerí v Gaze a zdôraznil dôležitosť rýchlych dodávok humanitárnej pomoci do Gazy.

Mohammad Bagher Ghalibaf, predseda iránskeho parlamentu

Ghalibaf v príspevku na X uviedol, že „odvážny palestínsky odpor“ zabránil „sionistickej entite“ dosiahnuť jej „strategické ciele“. Povedal, že svet by mal „potrestať“ „zločinecký režim“ a „zahojiť rany palestínskeho ľudu“.

Minister zahraničných vecí Spojených arabských emirátov šejk Abdullah bin Zayed

Bin Zayed zdôraznil, že je „dôležité, aby Izrael aj Hamas dodržiavali záväzky prijaté s cieľom ukončiť utrpenie palestínskych väzňov a izraelských rukojemníkov“.
 
Pakistanské ministerstvo zahraničných vecí

Ministerstvo vydalo vyhlásenie, v ktorom vyzvalo na „okamžité a úplné vykonávanie“ dohody o prímerí a vyjadrilo nádej, že povedie k trvalému ukončeniu nepriateľských akcií. „Izraelské expanzívne zámery destabilizovali celý región,“ uviedlo.
 
Mohammed Abdulsalam, hovorca jemenských húsíov

„Vzdávame hold legendárnej a historickej odolnosti Gazy tvárou v tvár najzúrivejšej agresii Izraela voči utláčanému palestínskemu ľudu,“ povedal Abdulsalam. „Svojou pokračujúcou okupáciou Palestíny predstavuje [Izrael] hrozbu pre bezpečnosť a stabilitu regiónu.“

Južná Afrika

Južná Afrika vyzvala na „spravodlivý a trvalý mier, ktorý zabezpečí ochranu a podporu ľudských práv Palestínčanov aj Izraelčanov“ po „15 mesiacoch genocídneho útoku Izraela na Gazu“.

Ursula von der Leyenová, predsedníčka EK

Von der Leyenová „vrelo“ privítala správu o dohode o prímerí. Povedala, že „rukojemníci sa opäť stretnú so svojimi blízkymi a humanitárna pomoc sa môže dostať k civilistom v Gaze. To prináša nádej celému regiónu, kde ľudia už príliš dlho znášajú nesmierne utrpenie. Obe strany musia túto dohodu plne realizovať, aby bola odrazovým mostíkom k trvalej stabilite v regióne a diplomatickému riešeniu konfliktu.“

Alexander De Croo, belgický premiér

De Croo uviedol, že „po mnohých mesiacoch konfliktu cítime obrovskú úľavu pre rukojemníkov“. „Dúfajme, že toto prímerie ukončí boje a bude znamenať začiatok trvalého mieru. Belgicko je pripravené pomôcť,“ povedal.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková

Baerbocková uviedla, že „v týchto hodinách existuje nádej, že rukojemníci budú konečne prepustení a smrť v Gaze sa skončí. Každý, kto nesie zodpovednosť, by mal teraz zabezpečiť, aby sa táto príležitosť využila.“
 
Britský premiér Keir Starmer

„Po mesiacoch ničivého krviprelievania a nespočetných stratách na životoch je toto dlho očakávaná správa, na ktorú izraelský a palestínsky ľud zúfalo čakal,“ uviedol Starmer v e-mailovom vyhlásení.

Španielsky premiér Pedro Sanchez

„Táto dohoda má zásadný význam pre dosiahnutie regionálnej stability. Predstavuje nevyhnutný krok na ceste k dvojštátnemu riešeniu a spravodlivému mieru, ktorý rešpektuje medzinárodné právo.“

Nórsky premiér Jonas Gahr Stoere

Gahr Stoere trval na potrebe posilniť palestínske inštitúcie, aby „prevzali plnú kontrolu a zodpovednosť, a to aj v Gaze“.

„Izrael aj Palestína musia dostať dôveryhodné bezpečnostné záruky a riešenie musí byť ukotvené regionálne,“ povedal.

Austrálsky premiér Anthony Albanese

Albanese vyjadril nádej, že dohoda bude „znamenať začiatok novej kapitoly pre izraelský a palestínsky ľud“, čo im umožní „obnoviť sa“ a „reformovať svoju správu vecí verejných, čo je najpotrebnejšie, a usilovať sa o sebaurčenie“.

Zdôraznil, že v budúcej správe Gazy by „Hamas nemal zohrávať žiadnu úlohu“.

Mirjana Spoljaricová, predsedníčka Medzinárodného výboru Červeného kríža

„Hoci je dohoda vítaná, nie je to koniec,“ povedala Spoljaričová. „Je potrebné chrániť životy civilistov a uprednostniť ich potreby. Nasledujúce dni sú kritické a my sa spoliehame na to, že strany dodržia svoje záväzky.“

Olaf Scholz, kancelár Nemecka

"Skutočnosť, že sa zdá, že sa dosiahla dohoda o prímerí a prepustení rukojemníkov v Gaze, vrátane Nemcov, je dobrou správou! Táto dohoda sa teraz musí do bodky vykonať. Všetci rukojemníci musia byť prepustení. Telesné pozostatky zosnulého musia byť tiež odovzdané rodinám na dôstojný pohreb. Toto prímerie otvára dvere k trvalému ukončeniu vojny a k zlepšeniu zlej humanitárnej situácie v Gaze. Pokračujeme v práci na tom."

Barack Obama, bývalý prezident Spojených štátov

"Dohoda o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom je dobrou správou – pre rodiny rukojemníkov zajatých 7. októbra, pre palestínskych civilistov, ktorí trpeli viac ako rok, a pre všetkých, ktorí sa modlili za ukončenie tejto hroznej kapitoly. Je dôležité si uvedomiť, že žiadna dohoda – vrátane tejto – nemôže zmierniť bolesť tých, ktorí stratili svojich blízkych, alebo vyriešiť dlhotrvajúci konflikt medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi."

"Táto práca bude oveľa ťažšia a bude trvať oveľa dlhšie. Zastaví to však krviprelievanie, umožní ľuďom vrátiť sa do svojich domovov a získať veľmi potrebnú pomoc pre viac ako milión zúfalých a hladných ľudí. To je niečo, čo by sme mali všetci podporiť, a som vďačný prezidentovi Bidenovi, ministrovi Blinkenovi a všetkým lídrom a diplomatickým tímom z celého sveta, ktorí tak tvrdo pracovali, aby sa to dosiahlo."

Justin Trudeau, kanadský premiér

"Kanada víta správu o dohode o prímerí v Gaze a podporíme všetko úsilie o jej realizáciu. Vyzývame strany, aby okamžite konali. Všetci rukojemníci musia byť vrátení domov. Hrozné násilie a utrpenie sa musia skončiť. Humanitárna katastrofa v Gaze sa musí skončiť. Je pred nami ešte veľa práce, ale dnes je tu nádej – na riešenie v podobe dvoch štátov, kde budú môcť Izraelčania a Palestínčania žiť bezpečne v medzinárodne uznaných hraniciach a v mieri, dôstojnosti a bezpečí."


Zdroj textu: en.irna, WPLG, ABC News, The New Arab, Foto: The New York Times

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies