BRATISLAVA - Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok upozorňuje na možné negatívne dôsledky pádu režimu v Sýrii, ktorý môže viesť k zvýšenej migrácii a riziku terorizmu v Európe.
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok sa vyjadril k pádu doterajšieho režimu v Sýrii, ktorý mnohí liberálni politici považujú za prospešný. Zvrhnutie Asadovcov po 53 rokoch vnímajú ako znamenie demokracie a koniec autoritatívneho režimu.
Minister však kladie otázku, či je to naozaj tak a či by sme sa mali riadiť heslom, že nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ.
Podľa Šutaja Eštoka je potrebné sa zamyslieť, či bol pre Slovensko a celú Európu väčším nepriateľom diktátor Asad, alebo spiace teroristické bunky Al-Káidy či Islamského štátu, ktoré Asadov režim úspešne potláčal a ich členov držal vo väzniciach.
Vodca rebelov po prevzatí moci v krajine vyhlásil, že je to "veľké víťazstvo pre Islam", čo pripomína posolstvá teroristických útokov pripisovaných Islamskému štátu.
Minister tiež upozorňuje, že pád Baššára al-Asada by nemal byť vnímaný len ako porážka Ruska a Iránu, z ktorej sa liberáli a progresívci radujú. Konflikt a chaos v Sýrii nie sú prehrou len pre tieto dve krajiny, ale môžu mať širšie dôsledky.
Po prepustení väzňov môže v Sýrii vypuknúť krvavá séria pomsty voči väzniteľom a podporovateľom starého režimu, podobne ako po páde režimu v Líbyi, kde po zvrhnutí Muammara al-Kaddáfího prepukli ďalšie občianske nepokoje a začala sa jedna z najväčších migračných vĺn.
Šutaj Eštok varuje, že chaos a možné obnovenie teroristických základní v Sýrii môžu ovplyvniť aj Európu. Zvýšené riziko terorizmu a nárast pašeráctva sú len časťou problémov, na ktoré sa musíme pripraviť.
Pre Slovensko to znamená zvýšenú mieru migrácie, keďže leží na balkánskej trase smerujúcej do Nemecka. Očakáva sa, že mnohí Sýrčania sa budú snažiť dostať za svojimi rodinnými príslušníkmi alebo známymi práve cez Slovensko do Nemecka a Rakúska.
Väčšinu z nich však nebudú tvoriť predstavitelia tradičnej európskej kultúry, a preto bude nevyhnutné ešte viac posilniť ochranu hraníc a úzko spolupracovať s Maďarskom.
Minister považuje za výhodu súčasnej situácie aktuálne politické smerovanie Slovenska a Maďarska, ktoré zdieľajú tvrdý a nekompromisný postoj k migračnej otázke a ochrane územia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies