Členovia posádky francúzskych jadrových ponoriek neúmyselne odhalili citlivé informácie o vojenských operáciách prostredníctvom populárnej fitnes aplikácie Strava. Denník Le Monde odhalil, že údaje nahrávané z tréningových aktivít v prísne stráženom námornom zariadení Ile Longue v Breste ukázali viac, než by si francúzske námorníctvo želalo.
Smart hodinky – slabé miesto v bezpečnostnom systéme?
Napriek prísnym bezpečnostným opatreniam v základni, kde sa nachádzajú štyri jadrové ponorky schopné niesť balistické rakety, smart hodinky unikli kontrole. Posádka ich používala na sledovanie svojich bežeckých tréningov. Keď sa údaje neskôr synchronizovali so službou Strava, aplikácia verejne zobrazila trasy, časy a dokonca aj identitu niektorých členov posádky.
Ohrozenie národnej bezpečnosti
Analýza údajov ukázala časové medzery medzi tréningami, čo naznačovalo harmonogramy nasadenia ponoriek. Verejne dostupné profily viacerých členov posádky umožnili identifikáciu jednotlivcov, čo vyvoláva otázky o možnom ohrození národnej bezpečnosti.
Námorníctvo uznalo, že situácia je „problematická“, no trvá na tom, že operačné činnosti základne Ile Longue neboli výrazne narušené. Napriek tomu ide o vážne upozornenie na slabiny v technologických praktikách ozbrojených síl.
Výzva pre modernú bezpečnosť
Prípad francúzskeho námorníctva je pripomienkou, že v digitálnej ére môže byť bezpečnosť kompromitovaná nepozornosťou v používaní technológií. Pre ozbrojené sily a iné citlivé organizácie je nevyhnutné zaoberať sa nielen priamymi hrozbami, ale aj skrytými rizikami spojenými s každodennými zariadeniami, ako sú smart hodinky či fitnes aplikácie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies