Tajomstvo Alzheimerovej choroby: Prípad talianskej rodiny, ktorý prináša nové poznatky

NETKY.SK • 22 Január 2025, 18:32 • 2 min
Tajomstvo Alzheimerovej choroby: Prípad talianskej rodiny, ktorý prináša nové poznatky

Alzheimerova choroba, najbežnejšia forma demencie, postihuje milióny ľudí na celom svete, pričom jej príčiny sú stále zahalené rúškom tajomstva. Nová štúdia však priniesla prelomový objav vďaka výskumu jednej rodiny zo severného Talianska.

slovakia

left justify in out

Záhadná mutácia v géne GRIN2C

V rodine, ktorá pozostávala z 15 členov, sa u šiestich z nich rozvinula Alzheimerova choroba v neskoršom veku. Genetické testy odhalili, že všetci šiesti mali zriedkavú mutáciu v géne GRIN2C, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri učení a tvorbe pamäte. Naopak, deväť zdravých členov rodiny túto mutáciu nemalo.

Tento objav je významný, pretože mutácia GRIN2C bola po prvýkrát identifikovaná ako možný spúšťač Alzheimerovej choroby. „Ide o veľmi silný genetický dôkaz, pretože pochádza z jednej rodiny,“ vysvetlil Peter Giese, profesor neurobiológie z King’s College v Londýne.

Prečo je tento objav dôležitý?

Vedci už dlhšie predpokladajú, že Alzheimerova choroba je spôsobená kombináciou genetických, životných a environmentálnych faktorov. Existujú známe mutácie v iných génoch, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku choroby, no nespôsobujú ju priamo. Mutácia GRIN2C by však mohla patriť medzi vzácne výnimky – gény, ktoré môžu byť hlavným spúšťačom ochorenia.

V štúdii talianskych vedcov bolo vylúčených až 77 iných mutácií spojených s neurodegeneratívnymi ochoreniami, čím sa význam mutácie GRIN2C ešte viac zvýraznil.

Obrazok
Zdroj: euronews.com

Ďalšie kroky vo výskume

Profesor Giese zdôraznil, že ide o „genetické prípady, ktoré nám poskytujú jasnejšiu predstavu o tom, čo mohlo zlyhať.“ Aby bolo možné lepšie pochopiť, ako mutácia GRIN2C ovplyvňuje mozog, bude potrebné vykonať testy na zvieratách alebo v laboratórnych podmienkach.

Tieto testy by mohli odhaliť, či už existujú lieky schopné zmierniť účinky tejto mutácie, alebo by mohli poslúžiť ako základ pre vývoj nových terapií. „Tento objav nám dáva lepšiu predstavu o tom, aký druh liečby by mohol byť účinný v boji proti chorobe,“ dodal Giese.

Obrazok
Zdroj: wetheitalians.com

Cesta k nádeji

Každý nový objav v oblasti Alzheimerovej choroby prináša nádej miliónom ľudí, ktorí bojujú s týmto ochorením, ako aj ich rodinám. Prípad talianskej rodiny nám pripomína, aký kľúčový význam má genetický výskum pri odhaľovaní tajomstiev tejto zákernej choroby – a zároveň otvára nové dvere k jej možnej liečbe.

Alzheimerova choroba dnes postihuje približne 7 miliónov ľudí v Európe, a preto je nevyhnutné, aby sa výskum naďalej zameriaval na odhaľovanie jej príčin a vývoj efektívnych liečebných postupov. Tajomstvo génu GRIN2C by mohlo byť kľúčom k veľkému prelomu.


Zdroj textu: euronews.com, yahoo.com, Foto: neurosciencenews.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies