Hnutie Taliban dnes obsadilo provinciu južne od afganského hlavného mesta. Zahájilo útoky na veľké mesto na severe, ktoré bránia bývalí mocní vojnoví predstavitelia. Informovali o tom afganské úrady.
Povstalci zajali veľkú časť severného, západného a južného Afganistanu krutou ofenzívou necelé tri týždne predtým, ako sa Spojené štáty chystajú stiahnuť svoje posledné jednotky, To vyvoláva obavy z úplného ovládnutia militantov alebo z ďalšej afganskej občianskej vojny.
Taliban zajal celú provinciu Lógar, zadržal provinčných predstaviteľov a v sobotu dosiahol okres v susednej provincii Kábul, uviedol zákonodarca z Logaru, Hoda Ahmadi. Povstalci sa tak nachádzajú menej ako 80 kilometrov južne od Kábulu, hlavného mesta krajiny.
Súvisiaci článok: Taliban dobyl kľúčové mesto Afganistanu
Podľa hovorcu provinčného guvernéra Munira Ahmada Farhada, Taliban zaútočil na severné mesto Mazar-e-Šaríf aj z niekoľkých smerov a na jeho okraji spustil ťažké boje.
Afganský prezident Ašraf Ghaní v stredu odletel do mesta Mazar-e-Sharif, aby zhromaždil obranu mesta a stretol sa s niekoľkými veliteľmi milícií, vrátane Abdula Rašída Dostuma a Aty Mohammad Noorovej, ktoré ovládajú tisíce bojovníkov. Taliban urobil v posledných dňoch krok vpred, vrátane zajatia Herátu a Kandaháru, druhého a tretieho najväčšieho mesta krajiny.
Približne 250 000 ľudí opustilo svoje domovy, pričom mnohí sa obávajú návratu k represívnej vláde Talibanu. Do Afganistanu prichádzajú prví americkí vojaci, aby pomohli diplomatickým zamestnancom a ďalším odísť, pretože mnohé krajiny sa počas rýchleho postupu Talibanu snažia evakuovať robotníkov a občanov. Šéf OSN uviedol, že situácia sa vymkla spod kontroly s ničivými následkami pre civilistov.
Väčšina z 3 000 vojakov vyslaných na pomoc pri evakuácii diplomatického personálu USA dorazí do konca víkendu. USA majú v úmysle prepraviť z Kábulu tisíce ľudí denne. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval Taliban k ukončeniu bojov a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby objasnilo, že moc prevzatá vojenskou silou je neprijateľná.
"Konflikt si každý deň vyberá ešte väčšiu daň na ženách a deťoch. Pokračujúci konflikt bude znamenať pokračujúce zabíjanie civilistov, ktorí platia najvyššiu cenu."
Potravín a zdravotníckeho materiálu ubúda a kritická infraštruktúra vrátane škôl a kliník je podľa neho zničená. OSN apelovala na susedné krajiny, aby ponechali svoje hranice otvorené a umožnili tak ľuďom dosiahnuť bezpečnosť. Len za posledný mesiac bolo v Afganistane zabitých viac ako 1 000 civilistov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies