Čína sa už dlhé roky nemôže považovať za rozvíjajúcu sa krajinu. V oblasti nových technológii momentálne všetkým vytrela nos. Okolitý svet sa len pripravuje na zavádzanie tzv. 5G siete, no Číňania už svetu predstavili satelit s technológiou 6G.
Vypustenie satelitov
Začiatkom novembra bolo vypustených na obežnú dráhu Zeme z kozmodrómu Taiyuan v čínskej provincii Šan-si 13 satelitov s podporou 6G siete. Momentálne však prebieha len testovanie.
Čo bude ponúkať nová technológia?
Problémom však je, že zvyšok sveta len začal s prevádzkou 5G siete, čo v praxi znamená, že je to zatiaľ najvyšší štandard. A čo teda 6G sieť ponúka ako bonus oproti svojmu predchodcovi? V prvom rade samozrejme rýchlejšie prenášanie dát. Okrem toho však bude zameraná na monitorovanie plodín a upozorní na možné prírodné katastrofy, ktoré by mohli viesť k ich zničeniu.
Tým sa dostávame aj k druhej výhode v rámci 6G siete. Bude schopná monitorovať teplo na zemi a tým pádom predchádzať vzniku lesných požiarov, s ktorými ľudstvo bojuje rok čo rok.
Súčasná 5G sieť
Pokiaľ testy vo vesmíre prebehnú podľa očakávaní, o niekoľko rokov už bude môcť svet fungovať na báze práve tejto siete. V súčasnosti však treba zaviesť 5G sieť všade, kam sa len dá. Jedná sa však o prelomovú a veľmi novú technológiu, ktorá ešte nie je súčasťou každodenného života. Jej základom je to, že pracuje medzi 30 až 300 GHz, ktoré môžu dosahovať až 100-násobnú rýchlosť siete 4G.
Len pre zaujímavosť, globálne partnerstvo 3GPP zaoberajúce sa vytváraním mobilnej siete, ešte do dnešného dňa neposkytlo svoje vyjadrenie k tomu, aké využitie bude mať 6G sieť pre bežného smrteľníka.
Očakávania od 6G siete
Čínske firmy na výrobu smartfónov Huawei a Samsung sa však do výskumu novej 6G siete už takisto zapojili. Platí to aj pre čínsku armádu, ktorá vidí v tejto technológii vyšší bojový potenciál. V praxi to bude znamenať obrovský balík prenášania dát len za niekoľko sekúnd.
Toto poučenie znie síce pekne, ale bavíme sa o rýchlosti prenášania v rádoch tisícoch GB. A čo to bude znamenať v praxi? "150 hodín videa na internete stiahnete za sekundu," zhodnotil expert na telekomunikácie z univerzity v Sydney Mahyary Shirvanimoghaddama.
Možná a reálna budúcnosť
Pokiaľ sa však bavíme o reálnom využití v praxi, tak 6G sieť by sa dala využívať napríklad v oblasti logistiky. Všetky formy dopravy by mohli fungovať na diaľkové riadenie/ovládanie. Okrem toho sa neskôr predpokladá aj silnejšia väzba na cloudové služby, s čím bude súvisieť vyšší dátový prenos.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies