Napriek svojej drobnej veľkosti je tento parazit mimoriadne efektívnym predátorom vo svojom ekosystéme, pričom dokáže obsadiť a prispôsobiť si telá iných morských organizmov na vlastné prežitie a rozmnožovanie.
Príroda je nekonečným zdrojom inšpirácie pre vedeckú fantastiku, a to nielen v literatúre, ale aj vo filme. Jedným z desivých a zaujímavých príkladov je priesvitný parazit menom Phronima sedentaria.
Tento tvor, objavený na pláži Porthcressa na ostrovoch Scilly v októbri 2023, svojím neobyčajným vzhľadom a správaním pripomína ikonické filmové príšery. Dokonca sa predpokladá, žeinšpiroval tvorcov legendárnej filmovej série Votrelec (Alien), ktorá si získala milióny fanúšikov po celom svete.
Phronima sedentaria patrí do triedy kôrovcov známych ako amfipódy. Tento malý, priesvitný tvor, dorastajúci do veľkosti približne 2,5 cm, je na prvý pohľad neškodný, avšak v skutočnosti je dokonalým predátorom a parazitom.
Jeho jedinečné správanie spočíva v love želatínových planktónových organizmov, najmä salp. Po útoku vyreže do tela salpy (salpa - trieda plášťovcov, ktoré žijú v planktóne v oceánoch, pozn.red.) otvor, požiera jej vnútornosti a následne jej prázdny obal využíva ako ochranný „sud“, v ktorom žije a kladie vajíčka.
Tento spôsob prežitia je mimoriadne účinný, pretože mu poskytuje nielen maskovanie, ale aj ochranu pred predátormi. V takomto „sude“ môže samica vychovať až 600 mláďat, ktoré sa v ňom vyvíjajú až do momentu, kým sú pripravené na samostatný život.
Hoci tento druh pôsobí exoticky, vyskytuje sa v oceánoch po celom svete, najmä v tropických a miernych vodách. Dokáže prežiť v kilometrovej hĺbke a je schopný vertikálnej migrácie – teda pohybovať sa medzi rôznymi hĺbkami v závislosti od prítomnosti potravy a vhodných podmienok. Vďaka svojej priesvitnosti je v hlbokých vodách takmer neviditeľný, čo mu dáva obrovskú výhodu pri love aj pri úniku pred nepriateľmi.
Zaujímavosťou je, že niektoré exempláre Phronima sedentaria boli nájdené aj v oblastiach, kde sa zvyčajne nevyskytujú, čo naznačuje ich schopnosť prispôsobovať sa rôznym podmienkam. Existujú dôkazy o ich prítomnosti v Atlantickom, Tichom aj Indickom oceáne, čo naznačuje, že tento druh je odolný voči meniacim sa klimatickým podmienkam.
Niektorí vedci dokonca špekulujú, že zmeny v oceánskych prúdoch a zvyšujúce sa teploty môžu ovplyvniť jeho migráciu a rozšírenie do nových oblastí.
Mnoho vedeckých štúdií a dokumentov naznačuje, že práve Phronima sedentaria bola jedným z hlavných zdrojov inšpirácie pre vizuálny dizajn a správanie ikonickej mimozemskej bytosti v kultovom filme Votrelec (Alien) z roku 1979, režírovanom Ridleym Scottom.
Dizajnér filmu, H.R. Giger, vytvoril desivú postavu mimozemského monštra na základe biologických prvkov z reálne existujúcich živočíchov. Parazitická povaha „Xenomorpha“ (ako sa mimozemšťan v Votrelcovi nazýva) veľmi pripomína spôsob života Phronima sedentaria – napadnutie hostiteľa, jeho využitie na rozmnožovanie a následné zničenie.
Zaujímavosťou je, že podobné príbehy o parazitických organizmoch sa objavujú aj v ďalších sci-fi dielach. Napríklad film Vec (The Thing) z roku 1982 predstavuje mimozemského parazita, ktorý sa dokáže prispôsobiť a napodobniť akýkoľvek živý organizmus. Rovnakov seriáli Akty X (The X-Files) sa objavuje epizóda, v ktorej parazitický organizmus na odľahlej výskumnej stanici manipuluje svojich hostiteľov.
Hoci je Phronima sedentaria rozšírená v oceánoch po celom svete, jej pozorovanie pri pobreží Veľkej Británie je pomerne vzácne. Posledný zaznamenaný výskyt na ostrovoch Scilly bol v roku 2018. Tento tvor síce nie je pre človeka nebezpečný, ale svojím vzhľadom vyvoláva úžas aj znepokojenie.
Miestny ekológ Scott Reid, ktorý tvor našiel, uviedol, že Phronima sedentaria je fascinujúcim príkladom toho, ako príroda dokáže vytvárať bytosti, ktoré pôsobia takmer nadpozemsky.
„Keď som ju prvýkrát uvidel, nemohol som uveriť vlastným očiam. Vyzerala ako priesvitná verzia filmového votrelca,“ povedal Reid v rozhovore pre britské médiá.
Hoci vyzerá desivo, pre človeka je úplne neškodná. Dokáže prežiť extrémne tlakové podmienky v hlbokých vodách a vedci predpokladajú, že tento druh existuje už milióny rokov bez výrazných evolučných zmien. V niektorých kultúrach sa dokonca tradujú mýty o „priesvitných príšerách z mora“, ktoré môžu byť inšpirované práve týmto tvorom.
Napriek svojej drobnej veľkosti je mimoriadne efektívnym predátorom vo svojom ekosystéme, pričom dokáže obsadiť a prispôsobiť si telá iných morských organizmov na vlastné prežitie a rozmnožovanie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies