Tepelne izolovať treba aj hrubé steny - Radíme Často sa môžeme stretnúť s názorom, že staré domy s hrubými stenami nie je potrebné zatepľovať. Údajne si vďaka dostatočnej hrúbke stien stále zachovávajú požadované tepelnoizolačné vlastnosti.
Často sa môžeme stretnúť s názorom, že staré domy s hrubými stenami nie je potrebné zatepľovať. Údajne si vďaka dostatočnej hrúbke stien stále zachovávajú požadované tepelnoizolačné vlastnosti.
"Rozhodujúce v tomto prípade sú tepelnotechnické vlastnosti materiálu, z ktorého sú zhotovené. Tu platí, že podľa súčasnej platnej normy STN stena z plných pálených tehál s hrúbkou menšou ako 160 cm už nie je vyhovujúca. Aj tá by zodpovedala len minimálnym požiadavkám. Akékoľvek steny z plných tehál a vlastne všetky steny z doby spred 30 rokov je nevyhnutné zatepliť," uviedol pre TASR Eduard Jambor zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).
Objavujú sa aj ponuky na špeciálne tepelnoizolačné nátery, ktoré v hrúbke niekoľkých milimetrov údajne dokážu nahradiť centimetre penového polystyrénu. "Spravidla ide o materiál, ktorého tepelnoizolačné vlastnosti majú byť dané použitím dutých guľôčok s náplňou nejakého plynu a spojivo má mať nízku emisivitu. Pozor však na zdanlivo jednoduché a lacné riešenia. Je dobré si uvedomiť, že ak by pre zateplenie stačil tenký a lacný náter, tak by sa už dávno nepoužívali drahé, objemné a náročné zatepľovacie systémy," poznamenal.
"Kvalitne realizovaným zateplením sa zlepšuje tepelnotechnická kvalita budov. Izolácia prispieva k vnútornej tepelnej pohode, zabraňuje zatekaniu do obvodového plášťa či do pôvodných stykov a spojov panelov. Zároveň znižuje koróziu výstuže v týchto stykoch a spojoch, zmierňuje tepelné namáhanie obvodových a nosných stavebných konštrukcií a zvyšuje požiarnu bezpečnosť obvodových plášťov. V neposlednom rade samozrejme prispieva k zvyšovaniu energetickej hospodárnosti budov," dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies