Tipy a rady: Na čo si dať pozor pri výbere cestovnej batožiny

NETKY.SK • 27 Jún 2019, 14:43 • 2 min
Tipy a rady: Na čo si dať pozor pri výbere cestovnej batožiny

Chystáte sa na vytúženú letnú dovolenku, ale lámete si hlavu, do čoho sa zbaliť? Potom je najvyšší čas rozhliadnuť sa po kvalitnej batožine. Vyberte si takú, ktorá ochráni vaše veci, zvládne ich prepravu a vydrží vám mnoho rokov. Podľa čoho sa riadiť?

slovakia

left justify in out

Výber tej správnej batožiny zďaleka nie je tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Každý výrobca má v sortimente hneď niekoľko typov kufrov, ktoré sa rôznia svojou veľkosťou, tvarom, materiálom a inými vymoženosťami.

 

Pre začiatok je dôležité si najprv uvedomiť, aký druh ciest najčastejšie absolvujete, respektíve na aký účel vám batožina bude slúžiť.

 

Na odpočinkovú dovolenku, dlhšie pracovné cesty či krátke víkendové pobyty v meste vyberte kufor alebo prípadne tašku na kolieskach.

 

Na predĺžené víkendy či krátke pracovné cesty sa hodí látková taška na kolieskach. Ak sa ale chystáte na dlhšiu cestu či na dovolenku, vyplatí sa siahnuť po klasickom kufre. Ten môžete zvoliť látkový či škrupinový. Oba materiály sú kvalitné a majú svoje výhody, preto nemožno jasne dokázať, ktorý je lepší.

 

Látka versus škrupina

 

Škrupinový kufor je odľahčený, ale zároveň pevný. Vyrobený je spravidla z kvalitného pevného materiálu, špeciálneho plastu alebo hliníka.

 

Výhodou je jeho nepremokavosť a vyčistíte ho ľahšie ako látkový kufor. Výrobcovia tohto druhu batožiny prichádzajú tiež často s unikátnym bezpečnostným uzavretím TSA zámku, ku ktorému nepotrebujete kľúčik.

 

Výhodou látkovej batožiny je zase jednoznačne množstvo vonkajších vreciek, v ktorých môžete mať uložených veľa drobností, kvôli ktorým nechcete zakaždým otvárať celý kufor. Mnoho látkových batožin má možnosť rozšírenia objemu.

 

img

 

Pokiaľ si teda plánujete z dovolenky odviezť veľa vecí, stačí jednoducho rozopnúť jeden zips a zväčšiť tak objem hlavnej časti kufra napríklad až o 15 litrov. Pozor však na jeho premokavosť (oplatí sa použiť impregnáciu alebo špeciálny obal), náročnejšiu údržbu a náchylnosť k mechanickému poškodeniu.

 

Čomu venovať pri výbere pozornosť

 

Kolieska: Kvalitný kufor by mal mať dvojité otočné kolieska, ktoré oceníte predovšetkým kvôli ľahkej manipulácii s batožinou. Ďalej by mal mať teleskopickú rukoväť, na ktorú môžete napr. jednoducho umiestniť príručnú batožinu.

 

Zámok: Samozrejmosťou by mal byť aj kvalitný zámok. Ideálne sú kombinačné a TSA zámky, ku ktorým nepotrebujete kľúčik a ktoré kontrolóri v prípade potreby ľahko otvoria, bez toho aby zámok akýmkoľvek spôsobom poškodili.

 

Členenie: Kufor by mal mať dobré vnútorné členenie, ideálne rozdelené na dve časti textilnou prepážkou. Praktické sú tiež úchytky na popruhy.

 

Farba: Čo sa týka farby, záleží úplne na vašom osobnom vkuse a preferenciách. Vo všeobecnosti patrí medzi nesmrteľnú klasiku čierna, sivá či strieborná. Tieto farby sú elegantné a pôsobia nadčasovo. Trendy sú ale tiež rôznofarebné kufre, ktoré evokujú dovolenkovú atmosféru, a navyše ich na páse ihneď spoznáte.

 

Aktívna dovolenka

 

Pokiaľ naopak dávate prednosť aktívnej dovolenke s častými presunmi, siahnite po klasickom batohu alebo batohu na kolieskach.

 

Jasnou výhodou tohto typu batožiny je praktickosť pre cestovateľov, ktorí počítajú s tým, že sa pohybujú hlavne pešo alebo viacerými dopravnými prostriedkami.

 

Batoh sa ľahšie prispôsobí prepravným skrinkám než kufor, s ktorým sa napríklad na lodi zložito operuje. Naviac pokiaľ batoh či tašku nijako výrazne nepraťažíte, bude vám odmenou dobre riešená nosná konštrukcia, ktorá odľahčí chrbát.

 

Pamätajte však, že krehkejšie veci, ako sú napríklad fotoaparáty, je nutné opatriť špeciálnym ochranným puzdrom, pretože samotná látka batohu ich ťažko ochráni.

 

img

 

Dobrodružným cestovateľom urobí službu aj taška na kolieskach, ktorá sa v momente potreby premení na batožinu do ruky. Komfortný je aj batoh s pridaným držadlom a zabudovanými kolieskami.

 

Na čo si dať pozor pri balení

 

Pri výbere príručnej batožiny nezabudnite, že každá aerolinka toleruje inak veľkú mieru batožiny. Pozrite sa preto na ich stránky a overte si, že vaša batožina spĺňa dané parametre.

 

Kozmetika a iné tekutiny nesmie nikdy presahovať objem 100 ml, celkovo potom 1 liter.

 

Nezabudnite, že medzi tekutiny sa radia aj akékoľvek nápoje, polievky, sirupy, sprchové gély, parfumy, krémy, pleťové mlieka, oleje, spreje, šampóny a zubné pasty. Do tejto kategórie spadajú aj nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie, penových tužidiel a ďalšie.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Barbora Lučivjanská



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies