Tisíce ľudí sa opäť zišli pred gruzínskym parlamentom, aby vyjadrili svoj nesúhlas s rozhodnutím vládnucej strany Gruzínsky sen pozastaviť rokovania o vstupe krajiny do Európskej únie.
V hlavnom meste Tbilisi sa demonštranti zhromažďovali už šiestu noc po sebe. Situácia vyústila do zrážok s políciou, ktorá použila slzotvorný plyn na rozohnanie davu. Protestujúci odpovedali hádzaním pyrotechniky. „Čím viac sily používajú, tým sú ľudia nahnevanejší,“ uviedla Tamar Kordzaia, členka opozičnej skupiny Národné hnutie Jednota.
Podľa gruzínskeho Ministerstva práce, zdravotníctva a sociálnych vecí bolo počas protestov zranených 26 osôb – 23 demonštrantov a traja policajti. Policajné sily použili vodné delo a slzotvorný plyn, zatiaľ čo demonštranti stavali barikády v centre mesta.
Predseda vlády Irakli Kobachidze obvinil opozíciu z „organizovania násilia“. Na tlačovej konferencii uviedol, že „opoziční politici, ktorí zorganizovali násilie v posledných dňoch, neuniknú zodpovednosti“.
Krízu ešte viac prehĺbilo rozhodnutie gruzínskeho najvyššieho súdu, ktorý zamietol žiadosť prezidentky Salome Zurabišvili o zrušenie výsledkov októbrových parlamentných volieb. Výsledky, podľa ktorých vládnuci Gruzínsky sen získal 54 % hlasov, opozícia považuje za zmanipulované.
Demonštranti obviňujú vládu zo snahy priblížiť Gruzínsko k Rusku, čo ešte viac podnietilo nespokojnosť verejnosti po tom, čo vláda oznámila odklad rokovaní o vstupe do EÚ na rok 2028. Generálny tajomník NATO Mark Rutte odsúdil násilnosti a vyzval gruzínsku vládu, aby zostala na ceste k integrácii do EÚ a NATO.
Situácia však naznačuje, že politická kríza v krajine naďalej eskaluje, pričom opozícia naďalej obviňuje Gruzínsky sen z autoritárskeho vedenia a manipulácie volieb. Aj napriek medzinárodnému tlaku predseda vlády Kobachidze odmietol viesť rozhovory s opozíciou a obvinil ju z pokusu o organizáciu „proeurópskeho povstania“ s podporou zahraničných zdrojov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies