Tomáš Drucker: Diskusia o zákaze mobilov a budúcnosť umelej inteligencie vo vzdelávaní v Bruseli

NETKY.SK • 26 November 2024, 06:30 • 2 min
Tomáš Drucker: Diskusia o zákaze mobilov a budúcnosť umelej inteligencie vo vzdelávaní v Bruseli

BRUSEL - Minister školstva SR Tomáš Drucker diskutoval na zasadnutí Rady EÚ v Bruseli o dôležitých témach vrátane zákazu používania mobilných telefónov v školách a podpory umelej inteligencie vo vzdelávaní. Zistite viac o jeho názoroch a plánoch pre slovenský vzdelávací systém, vrátane pripravovaného fóra o umelej inteligencii v roku 2025 a bilaterálnych rokovaní s kolegyňami z Estónska a Francúzska.

slovakia

left justify in out

Minister školstva SR Tomáš Drucker na pondelňajšom zasadnutí Rady EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport v Bruseli zdôraznil, že používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ.

Namiesto toho si štáty môžu navzájom pomáhať a radiť. Počas rokovania, ktoré zaradilo viacero tém vrátane európskeho diplomu, Drucker upozornil na potrebu podpory mobility študentov cez programy ako Erasmus+, pričom nový návrh sa týka vydávania spoločného diplomu skupinou európskych škôl.

"Myšlienka je to dobrá, ale niektoré krajiny majú obavy, že ak sa skupina krajín dohodne a niektoré zostanú pomimo, tak by to mohlo zhoršiť kvalitu našich univerzít a spôsobiť odliv talentov a mladých ľudí na iné školy do zahraničia," vysvetlil Drucker.

Používanie mobilných telefónov v školách bolo tiež horúcou témou. Drucker uviedol, že členské krajiny vidia problémy pri sústredení a výkonnosti žiakov, najmä na základných školách. Niektoré štáty, vrátane Slovenska, už zaviedli zákaz ich používania, pričom v Maďarsku platí až po maturitné ročníky.

Diskusia je neformálna a opretá o dáta. OECD údaje naznačujú, že hlavnými motívmi pre zákaz mobilných telefónov je strata koncentrácie detí a oslabenie sociálnych interakcií počas prestávok. Dáta tiež potvrdili lepšiu výkonnosť detí v školách, kde sa mobilné telefóny nepoužívali.

Minister otvoril aj tému umelej inteligencie, upozorňujúc na výzvy z hľadiska konkurencieschopnosti. Európanom podľa neho začína unikať v porovnaní s inými hráčmi vo svete. "Mali by sme sa začať správať ako lídri a konať v oblasti podpory umelej inteligencie a jej využitia pri vzdelávaní," uviedol Drucker.

Slovensko v novembri 2025 v spolupráci s OECD pripraví veľké vzdelávacie fórum na tému umelej inteligencie vo vzdelávaní a summit s účasťou významných politických a technologických lídrov.

Drucker využil pobyt v Bruseli aj na bilaterálne rokovania so svojimi rezortnými kolegyňami z Estónska a Francúzska, pričom sa zamerali na rané predškolské vzdelávanie. Vyjadril obavy, že Slovensko má problém priblížiť tento druh vzdelávania deťom zo znevýhodnených sociálno-ekonomických skupín.

Ocenil, že v niektorých krajinách EÚ je povinné školské vzdelávanie od troch rokov, čo pomáha deťom lepšie sa pripraviť na základné vzdelávanie.


Zdroj textu: MŠVVaM SR, Foto: FB/Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies