WASHINGTON - Zástupcovia Spojených arabských emirátov a Bahrajnu podpísali vo Washingtone dohody o nadviazaní plnohodnotných diplomatických vzťahov s Izraelom.
Spojené arabské emiráty (SAE) sa tak stanú prvým štátom Perzského zálivu, ktorý bude mať aktívne diplomatické vzťahy so židovským štátom.
Začiatok "nového" Blízkeho východu
Spojené štáty americké pod vedením prezidenta Donalda Trumpa v týchto rokovaniach zohrali významnú rolu prostredníka. Normalizáciu vzťahov oboch arabských krajín s Izraelom označil Trump za začiatok „nového Blízkeho východu“.
HISTORIC day for PEACE in the Middle East — I am welcoming leaders from Israel, the United Arab Emirates, and the Kingdom of Bahrain to the White House to sign landmark deals that no one thought was possible. MORE countries to follow! pic.twitter.com/whvJpNPrri
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 15, 2020
Zdôraznil však, že je tu ďalších minimálne päť krajín, ktoré by dohodu o nadviazaní oficiálnych stykov mohli už čoskoro nasledovať. Viacerí odborníci označujú tento posun na Blízkom východe za veľký úspech.
Historický míľnik
Tesne pred samotnou ceremóniou sa americký prezident vyjadril, že podpisom dohody medzi týmito troma krajinami sa zmení chod dejín. Vďaka nej budú môcť ľudia všetkých vierovyznaní a pôvodu žiť spoločne v miery a prosperite.
Súvisiaci článok: Reakcie krajín po nadviazaní diplomatických stykov medzi SAE a Izraelom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil tento významný akt za „historický bod obratu“, ktorý môže navždy ukončiť izraelsko-arabský konflikt.
Minister zahraničí SAE šejk Abdalláh bin Zajd Nahaján sa poďakoval izraelskému prezidentovi za to, že pozastavil svoje plány anektovať okupované oblasti západného Jordánu, na ktorý si robia nárok Palestínčania.
Rozhodnutie normalizovať vzťahy oznámili Spojené arabské emiráty ešte v priebehu augusta. Pričom by boli iba treťou arabskou krajinou na svete, ktorá sa k podobnému kroku odhodlala. Naposledy tak urobilo Jordánsko v roku 1994 a ešte pred tým Egypt v roku 1979.
Dohoda sa rozšíri o ďaľšie krajiny
Akonáhle sa medzi diplomatmi začalo hovoriť o dohode medzi SAE a Izraelom, tento krok začali zvažovať aj iné krajiny Perzského zálivu.
K dohode sa nakoniec pridal už spomínaný Brahrajn. Otepľovanie vzťahov medzi týmito krajinami je čiastočne spôsobené aj obavami zúčastnených strán z aktivít a narastajúceho vplyvu Iránu v regióne.
Prečítajte si viac k téme: Izrael podpisuje ďalšiu dohodu o spolupráci, Hamas a palestínske vedenie je proti
Ako informoval Trump, k podobnému kroku sa snažil presvedčiť aj ostatné sunnitské štáty, napríklad Saudskú Arábiu, dlhoročného rivala Iránu. Rijád sa však nateraz vyjadril, že na to zatiaľ nedozrel čas.
Palestínčania protestujú
Jediný, kto protestuje proti dohode sú Palestínci. Tí považujú normalizáciu vzťahov medzi arabskými krajinami a židovským štátom za zradu.
Dôvodom ich nesúhlasu je, že sa tak pravdepodobne znížili ich desaťročia vyvíjaná snaha o vytvorenie vlastného štátu na Západnom brehu Jordánu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies