MILLWAUKEE - Republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump varoval, že krajiny, ktoré držia amerických rukojemníkov, zaplatia „veľmi vysokú cenu“, ak nebudú prepustení, keďže vo štvrtok na republikánskom národnom zhromaždení prijal prezidentskú nomináciu Republikánskej strany.
„Celému svetu vám hovorím toto: Chceme, aby sa naši rukojemníci vrátili a mali by sa vrátiť skôr, ako prevezmem úrad, inak zaplatíte veľmi vysokú cenu,“ varoval Trump vo svojom prejave.
Na celom svete je viac ako 60 Američanov zadržiavaných ako rukojemníkov alebo neoprávnene zadržiavaných, vrátane ôsmich Američanov zadržiavaných Hamasom v Gaze, ktorí boli medzi 251 zajatými počas masakry teroristickej skupiny 7. októbra, keď bolo v južnom Izraeli zavraždených 1200 ľudí.
Štvrtkový prejav, prvý Trumpov od pokusu o jeho život minulý víkend na zhromaždení v Pensylvánii, patril medzi najdlhšie zjazdové prejavy v modernej histórii s takmer 93 minútami.
Trump zopakoval svoje tvrdenie, že ak by bol prezidentom, k útoku Hamasu 7. októbra by nedošlo. Sľúbil, že ukončí každú jednu medzinárodnú krízu, ktorú súčasná administratíva vytvorila, vrátane strašnej vojny s Ruskom a Ukrajinou – ktorá by sa nikdy nestala, keby bol prezidentom – a vojny spôsobenej útokom na Izrael, ktorá by sa taktiež nikdy nestala.
„Irán bol na mizine. Irán nemal peniaze. Teraz má Irán 250 miliárd dolárov. Dokázali to všetko za posledného dva a pol roka,“ dodal s tým, že Bidenova administratíva poskytla Teheránu úľavu od sankcií.
"Povedal som Číne a iným krajinám, že ak nakupujete z Iránu, nedovolíme vám v tejto krajine podnikať," dodal Trump.
Zopakoval svoje tvrdenie, že Irán je na pokraji dohody o vyjednaní novej dohody s cieľom prísnejšie obmedziť svoj jadrový program predtým, ako Trump prehrá voľby v roku 2020. "Irán sa s nami chystal uzavrieť dohodu a potom sme mali ten hrozný, hrozný výsledok, ktorý už nikdy nedopustíme," povedal bývalý prezident. "Teraz je Irán veľmi blízko k získaniu jadrovej zbrane, čo by sa nikdy nestalo," dodal.
Od kolapsu iránskej jadrovej dohody so svetovými mocnosťami z roku 2015 po jednostrannom odstúpení Trumpa od dohody v roku 2018 Teherán usiluje o jadrové obohacovanie tesne pod úroveň zbraní.
Západné mocnosti tvrdia, že na to neexistuje žiadny dôveryhodný civilný dôvod. Irán tvrdí, že jeho ciele sú úplne mierové, no predstavitelia nedávno uviedli, že by mohol zmeniť svoju „jadrovú doktrínu“, ak by bol napadnutý alebo by sa jeho existencia považovala za ohrozenú zo strany Izraela. To vyvolalo poplach v Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu a v západných metropolách.
Trump sa opäť zaviazal vybudovať pre Spojené štáty protiraketový obranný systém Iron Dome podobný tomu, ktorý má Izrael. „Izrael má Železnú kupolu. Majú systém protiraketovej obrany. Do Izraela bolo vystrelených tristoštyridsaťdva rakiet a len jedna preletela kúsok,“ povedal Trump v zjavnej narážke na bezprecedentný aprílový útok iránskych dronov a rakiet na Izrael. „Prečo by to iné krajiny mali mať a my nie? Nie, nad našou krajinou postavíme Železný dóm a budeme si istí, že nič nemôže ublížiť našim ľuďom,“ dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies