Predseda vlády SR Robert Fico spolu s delegáciou ministrov a podnikateľov odcestuje v pondelok 20. januára 2025 na oficiálnu návštevu Tureckej republiky. Cieľom cesty je prehĺbiť bilaterálne vzťahy a povýšiť spoluprácu medzi Slovenskom a Tureckom na úroveň strategického partnerstva.
Posilnenie vzťahov medzi Slovenskom a Tureckom
Premiér Robert Fico sa počas oficiálnej návštevy Turecka stretne s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Hlavnou témou rokovaní bude prehĺbenie hospodárskej spolupráce medzi oboma krajinami a diskusia o aktuálnych globálnych otázkach. Očakáva sa, že počas stretnutia budú podpísané viaceré významné bilaterálne dohody, ktoré prispejú k rozvoju strategických vzťahov.
Na tejto návšteve budú premiéra Fica sprevádzať aj ďalší predstavitelia slovenskej vlády:
Robert Kaliňák, podpredseda vlády a minister obrany SR,
Denisa Saková, podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR,
Juraj Blanár, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Spolu s vládnou delegáciou vycestujú aj slovenskí podnikatelia, čo signalizuje zámer posilniť obchodné a investičné väzby medzi Slovenskom a Tureckom.
Ficove predchádzajúce návštevy Turecka
Premiér Fico už v minulosti podnikol niekoľko návštev Turecka. V roku 2015 otvoril v Istanbule Slovensko-turecké fórum pre vedu, inovácie a obchod, ktoré sa konalo na Univerzite Bilgi. Už v roku 2013 v tom istom meste otvoril slovensko-turecké ekonomické fórum, čím položil základy pre intenzívnejšiu ekonomickú spoluprácu medzi oboma krajinami.
Strategické partnerstvo ako nový cieľ
Aktuálna návšteva Turecka má zásadný význam pre rozvoj bilaterálnych vzťahov. Slovensko plánuje spoluprácu s Tureckom povýšiť na strategické partnerstvo, ktoré by mohlo priniesť nové príležitosti v oblasti obchodu, investícií a bezpečnostnej spolupráce. Očakáva sa, že podpis nových dohôd otvorí dvere k ďalšiemu rozvoju a upevneniu vzťahov medzi oboma krajinami.
Významná diplomatická návšteva
Táto oficiálna cesta premiéra Roberta Fica a jeho delegácie zdôrazňuje dôležitosť budovania stabilných a strategických vzťahov s kľúčovými partnermi, akým je aj Turecko. Očakáva sa, že výsledky rokovaní prinesú pozitívne zmeny pre slovenskú ekonomiku a prispejú k rozvoju vzájomných vzťahov na medzinárodnej úrovni.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies