Program H-1B, určený na získavanie zahraničných odborníkov, je opäť v centre politických sporov v USA. Medzi technologickými lídrami, krajne pravicovými zástancami a podporovateľmi Donalda Trumpa vypukol boj o jeho budúcnosť. Prečo je tento program taký kontroverzný a aké dopady má na Trumpovu politickú stratégiu?
Niekoľko dní pred inauguráciou Donalda Trumpa ako prezidenta USA sa rozpútal konflikt medzi jeho technologickými podporovateľmi a krajne pravicovou základňou MAGA ohľadom programu víz H-1B. Tento program umožňuje americkým firmám zamestnávať vysokokvalifikovaných zahraničných pracovníkov, no vyvoláva ostré debaty o jeho dopadoch na domácu pracovnú silu.
Bývalý poradca Bieleho domu Steve Bannon obvinil Elona Muska zo snahy zaviesť „techno-feudalizmus v globálnom meradle“. Na druhej strane, zástancovia programu, vrátane podnikateľa Viveka Ramaswamyho, tvrdia, že USA potrebujú zahraničných odborníkov, aby si udržali technologický náskok.
Čo je H-1B a prečo rozdeľuje?
Program H-1B je dočasné neimigračné vízum, ktoré umožňuje americkým spoločnostiam zamestnávať špecialistov zo zahraničia v odboroch, ako sú IT, medicína či inžinierstvo. Ročne je limitovaný na 65 000 víz s ďalšími 20 000 pre osoby s vyšším vzdelaním. Výber prebieha prostredníctvom lotérie, čo mnohí kritici označujú za nespravodlivé.
Elon Musk, ktorý mal v minulosti sám víza H-1B, bránil tento systém ako nástroj na prilákanie talentov, ktoré pomáhajú budovať americkú technologickú silu. „Dôvod, prečo som v Amerike, je H-1B,“ vyhlásil Musk.
Rozkol v hnutí MAGA
Zatiaľ čo technologické firmy program podporujú, krajne pravicoví stúpenci, vrátane Bannona, ho označujú za hrozbu pre amerických pracovníkov. „H-1B je totálny podvod,“ tvrdí Bannon, ktorý žiada deportáciu držiteľov týchto víz. Musk medzitým čelí obvineniam, že jeho cieľom je len zvyšovanie zisku.
Aj Trump v tejto otázke prešiel zmenou postoja. V roku 2016 kritizoval H-1B ako „veľmi, veľmi zlý“ program, no neskôr ho označil za „skvelý“. V posledných rokoch navyše veľké firmy, vrátane Tesly, začali využívať tento systém ešte intenzívnejšie. V roku 2024 Tesla získala viac než 1 700 víz H-1B.
Reformy a kritika
Kritika programu prichádza z oboch strán politického spektra. Demokrat Ro Khanna volá po sprísnení pravidiel, aby sa zabránilo podhodnocovaniu miezd. Podobne Bernie Sanders tvrdí, že víza nahrádzajú dobre platené miesta lacnejšou pracovnou silou. Na druhej strane, indické ministerstvo zahraničných vecí obhajuje H-1B ako prospešný systém pre obe krajiny.
Trumpova výzva
Trump stojí pred dilemou, ako vybalansovať záujmy technologického sektora a základne MAGA. Odborníci varujú, že jeho nejednoznačný prístup k H-1B môže spôsobiť rozkol v jeho podpore. Napriek tomu veľké technologické firmy naďalej lobujú za rozšírenie programu, zatiaľ čo nespokojnosť medzi voličmi rastie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies