WASHINGTON - Príchod Donalda Trumpa do Bieleho domu už ovplyvňuje ekonomické rozhodnutia po celom svete. Federálny rezervný systém a ďalšie centrálne banky signalizujú opatrnosť pri nastavovaní úrokových sadzieb, keďže obchodné clá, daňové zmeny a fiškálna politika budú mať globálny dopad.
V stredu Fed podľa očakávaní znížil sadzby, no zdôraznil, že príchod Trumpovej administratívy prináša neistotu. Tento postoj potvrdili aj centrálne banky v Londýne, Tokiu, Frankfurte a ďalších finančných centrách. Šéf Fedu Jerome Powell uviedol, že niektorí predstavitelia banky začínajú odhadovať potenciálny vplyv Trumpových politík, vrátane ciel, daňových úprav a obmedzení imigrácie, na ekonomiku.
"Niektorí účastníci zasadnutia urobili predbežné kroky a začali do svojich prognóz začleňovať podmienené odhady ekonomických dôsledkov politík," vyjadril sa Powell, pričom poukázal na vyššie očakávania rastu aj inflácie do roku 2025. Opatrný postoj Fedu k ďalšiemu znižovaniu sadzieb vyvolal pokles cien akcií. Pre rok 2025 sa teraz počíta len s jedným ďalším znížením sadzieb.
Bank of England ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 4,75 % a guvernér Andrew Bailey zdôraznil potrebu zachovať postupný prístup k znižovaniu. "Vzhľadom na zvýšenú neistotu v ekonomike sa nemôžeme zaviazať, kedy alebo o koľko znížime sadzby v nasledujúcom roku," vyhlásil Bailey.
Podobne aj Bank of Japan ponechala ultra nízke sadzby s odvolaním sa na neistotu spojenú s Trumpovou administratívou. Guvernér Kazuo Ueda uviedol: "Trumpova obchodná a fiškálna politika bude mať významný vplyv na globálnu ekonomiku a finančné trhy." Prieskum ukázal, že takmer 75 % japonských podnikov očakáva negatívny dopad Trumpových politík na ich prevádzkové prostredie.
V Európe ponechala Nórska centrálna banka sadzby na 16-ročnom maxime 4,50 % a vyjadrila obavy z obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Švédska centrálna banka znížila sadzby na 2,50 %, ale varovala pred pomalším znižovaním začiatkom roka 2025. Česká národná banka zastavila svoju kampaň znižovania sadzieb vzhľadom na pretrvávajúce inflačné tlaky.
Medzitým Európska centrálna banka a Bank of Canada už znížili sadzby v reakcii na oslabujúce ekonomické výhľady pre rok 2025. Prezidentka ECB Christine Lagardeová zdôraznila riziká vyplývajúce z možného obchodného napätia so Spojenými štátmi. V Kanade spôsobil Trumpov vplyv rozkol, keď ministerka financií Chrystia Freelandová odstúpila po konflikte s premiérom Justinom Trudeauom ohľadom stratégie voči potenciálnym americkým clám.
Kryptomenový trh tiež pocítil dopad Trumpovej politiky, keď jeho návrh vytvoriť strategickú rezervu bitcoinu narazil na odmietavé stanovisko Fedu. Powell uviedol, že Fed nemá právomoc držať bitcoin, čo spôsobilo 5 % pokles jeho hodnoty, najväčší za posledné tri mesiace.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies