Trumpova stratégia na Ukrajine: Tvrdé SANKCIE, mierové rokovania a kompromisy

NETKY.SK • 7 Február 2025, 12:34 • 2 min
Trumpova stratégia na Ukrajine: Tvrdé SANKCIE, mierové rokovania a kompromisy

Bývalý prezident USA Donald Trump je pripravený zvýšiť tlak na Rusko prostredníctvom tvrdších sankcií s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine. Ako uviedol jeho osobitný vyslanec pre konflikt, generál vo výslužbe Keith Kellogg, Washington má ešte veľa možností, ako ekonomicky pritlačiť na Moskvu. Súčasná úroveň sankcií je podľa neho len „trojkou na stupnici od jednej do desiatich“, čo znamená, že môžu byť výrazne posilnené.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Silnejší ekonomický tlak na Moskvu

Môžete naozaj zvýšiť sankcie – najmä tie najnovšie, ktoré sa zameriavajú na ropný priemysel a export,“ vyhlásil Kellogg. „Ak niekto rozumie pákam moci, je to Donald J. Trump.

Minulý štvrtok Trump zvolal svoj bezpečnostný tím, vrátane viceprezidenta JD Vancea a ministra financií Scotta Bessenta, aby prediskutovali stratégiu ukončenia vojny. Podľa Kellogga je prioritou zapojiť všetky zložky americkej moci – ekonomické, diplomatické aj vojenské.

Odlišný prístup než Biden

Kritizoval tiež bývalého prezidenta Joe Bidena za jeho stratégiu neobmedzenej vojenskej pomoci Ukrajine bez súčasného vyvíjania tlaku na Rusko. „To nie je stratégia, to je len prázdne heslo,“ povedal. Podľa neho vojna na Ukrajine dosiahla úroveň brutality porovnateľnú s druhou svetovou vojnou, a preto je nevyhnutné hľadať komplexné riešenie.

Obrazok
Zdroj: rferl.org

Prvý cieľ: Zastaviť krviprelievanie

Trump údajne uvažuje aj o strategických dohodách s Ukrajinou, napríklad o prístupe k jej vzácnym nerastným surovinám, ale Kellogg zdôrazňuje, že „najprv treba zastaviť zabíjanie“. Až potom môže dôjsť k rokovaniam o budúcej bezpečnostnej architektúre regiónu.

Nevyhnutné kompromisy

Hoci Trumpov tím plánuje zvýšiť tlak na Rusko, Kellogg pripúšťa, že vojna sa neskončí bez istých ústupkov oboch strán. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už naznačil, že by mohol byť ochotný rokovať o územných kompromisoch výmenou za bezpečnostné záruky, napríklad členstvo v NATO alebo jadrové zbrane.

V každom vyjednávaní musia obe strany niečo ustúpiť,“ zdôraznil Kellogg. „Nebude to ideálne pre nikoho, ale cieľom je dosiahnuť rovnováhu.

Ako príklad uviedol dohodu z Portsmouthu z roku 1905, ktorú sprostredkoval Theodore Roosevelt medzi Ruskom a Japonskom. „Obe strany boli pripravené odísť od rokovacieho stola, ale Roosevelt ich presvedčil, aby urobili kompromisy – a vojna sa skončila.

Podľa Trumpovho tímu je takýto prístup jedinou cestou, ako ukončiť konflikt, ktorý si vyžiadal desiatky tisíc obetí a zanechal Európu v neistote.

 


Zdroj textu: aol.com, nypost.com, msn.com, Foto: nypost.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies