ANKARA - Turecko už niekoľko rokov pociťuje silné dôsledky globálneho otepľovania. Tento rok sa musela krajina vysporiadať s ničivými povodňami či lesnými požiarmi.
Turecký parlament v stredu jednomyseľne ratifikoval Parížsku klimatickú dohodu. Ankara tým splnila prísľub, ktorý dal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas septembrového vystúpenia na Valnom zhromaždení OSN, informovala agentúra AFP.
Turecko túto kľúčovú globálnu dohodu z roku 2015 ratifikovalo pred nadchádzajúcou dôležitou klimatickou konferenciou OSN v škótskom Glasgowe Cop26, ktorá sa začne 31. októbra. V roku 2016 bolo Turecko jedným z prvých signatárov parížskej dohody. Jej ratifikáciu však roky odkladalo, keďže chcelo byť zaradené medzi rozvojové krajiny, na ktoré sa vzťahujú menej prísne ustanovenia v oblasti znižovania emisií.
Agentúra AFP v tejto súvislosti pripomína, že Turecko pociťuje silné dôsledky globálneho otepľovania: krajinu počas leta postihli ničivé povodne a lesné požiare, ktoré si dovedna vyžiadali viac než 100 životov. Rozsiahle oblasti Turecka tiež trápi dlhodobé sucho.
Podľa kritikov kroky Ankary pri znižovaní emisií veľmi zaostávajú za cieľmi parížskej dohody.
Túto kľúčovú medzinárodnú dohodu dosiaľ neratifikovali Irán, Irak, Eritrea, Líbya a Jemen. Len prvé z týchto dvoch krajín však možno považovať za významnejších producentov emisií skleníkových plynov.
Prečítajte si tiež: AKTUALIZÁCIA: VIDEO: Záplavy v Turecku si vyžiadali 40 obetí a stovky nezvestných
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies