Ukrajina používa RAKETY Storm Shadow a ATACMS, vyrobené v USA a Británii: Pozrite sa, ČO dokážu +VIDEO

NETKY.SK • 22 November 2024, 11:23 • 3 min
Ukrajina používa RAKETY Storm Shadow a ATACMS, vyrobené v USA a Británii: Pozrite sa, ČO dokážu +VIDEO

Ukrajina po prvýkrát odpaľuje rakety zahraničnej výroby priamo na ruské územie. Pozrime sa na to, čo tieto zbrane dokážu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Ukrajina údajne po prvýkrát začala používať rakety americkej a britskej výroby priamo na ciele na ruskom území.
 
Vo štvrtok ruské ministerstvo obrany na Telegrame potvrdilo, že zostrelilo niektoré z prvých rakiet dlhého doletu zahraničnej výroby vypálených priamo na ich územie: dve rakety s plochou dráhou letu Storm Shadow britskej výroby a šesť armádnych taktických raketových systémov (ATACMS) americkej výroby, ktoré boli odpálené pomocou vysoko mobilného delostreleckého raketového systému (HIMARS).

Začiatkom tohto týždňa sa v médiách objavili správy, že Ukrajina odpálila armádny taktický raketový systém MGM-140 (ATACMS) dodaný USA na vojenský objekt v ruskom meste Brjansk, 379 kilometrov juhozápadne od Moskvy.

Podľa agentúry Associated Press (AP) až do týchto útokov používala Ukrajina lietadlá Storm Shadow a pozemné ATACMS len na presné údery na vojenské zariadenia a strategickú infraštruktúru na Ruskom okupovaných územiach, ale nie priamo na ruskom území. 

Rozhodnutie Ukrajiny prvýkrát odpáliť rakety dlhého doletu zahraničnej výroby, keďže si krajina pripomína 1000 dní vojny, prišlo po tom, ako sa objavili správy, že americký prezident Joe Biden cez víkend schválil ich odpálenie priamo na ruské územie. 

 

Čo dokážu tieto zbrane?

Storm Shadow

Najnovšie rozhodnutie Bidenovej administratívy je len druhým prípadom, keď USA povoľujú použitie svojich zbraní na ruskom území.

V máji Biden povolil Kyjevu použiť zbrane poskytnuté USA na obmedzené údery tesne za hranicou v Charkovskej oblasti v máji, keď hrozilo, že ruská ofenzíva pretiahne ukrajinské sily.

Storm Shadow, pre Francúzov známa ako Scalp, je anglo-francúzska raketa dlhého doletu, ktorá váži 1300 kilogramov a má maximálny dolet 250 kilometrov.

   

Storm Shadow
Storm Shadow
Zdroj: merkur.de

Výrobca zbraní MBDA opisuje túto strelu ako strelu, ktorá ponúka vysoko presný zásah vo dne aj v noci, pretože jej navigačný systém kombinuje GPS, palubné navádzacie systémy a mapovanie terénu na vyhľadanie cieľa.
 
Storm Shadow po odpálení klesá do výšky, ktorá je podľa MBDA „prispôsobená terénu“, čo sťažuje jej odhalenie.
 
Keď sa priblíži k cieľu, infračervené zariadenie na palube porovná obraz zamýšľaného cieľa s uloženými obrázkami zaregistrovanými v palubnom počítači, aby sa zabezpečil presný zásah, uviedla MBDA.
 
Podľa výrobcu MBDA má bojová hlavica strely prvú nálož, ktorá jej umožňuje preniknúť do bunkra alebo do čistej pôdy. Strela potom vypustí oneskorenú nálož, ktorá riadi detonáciu hlavnej bojovej hlavice.

Storm Shadow
Storm Shadow
Zdroj: unian.net

Strely Storm Shadow boli použité už v roku 2003 francúzskymi a talianskymi vzdušnými silami v konfliktoch ako vojna v Perzskom zálive, v Iraku a Líbyi.

 

ATACMS

Podľa agentúry AP sú rakety ATAMC, ktorých používanie povolila Bidenova administratíva, dlhé necelé 4 metre a v bojovej hlavici majú navádzací systém GPS. Tieto rakety majú kazetovú muníciu, ktorá pri odpálení uvoľní stovky bômb namiesto jednej hlavice.

Predstaviteľ USA pre agentúru AP uviedol, že tie, ktoré boli dodané Ukrajine, majú maximálny dolet 160 kilometrov, zatiaľ čo tie, ktoré vyrába spoločnosť Lockheed Martin, môžu mať dolet až 300 kilometrov.

Systém ATACMS môže podľa spoločnosti Lockheed Martin zasiahnuť ciele „ďaleko za“ dosahom iných vojenských kanónov, rakiet alebo striel.

Strely sa vypúšťajú z odpaľovacieho systému HIMARS, ktorý môže niesť šesť balíkov rakiet.

         

ATACMS
ATACMS
Zdroj: neatora.gr

Nie je jasné, či bude Ukrajina obmedzená v tom, ako často bude môcť používať raketový systém ATACMS.



Prečo sa USA zdráhali použiť tieto zbrane v Rusku?

Ukrajina lobovala u svojich spojencov, aby jej umožnili použiť moderné zbrane na ruskom území od prvej eskalácie v roku 2022. Cieľom bolo narušiť kapacity Moskvy skôr, ako sa vojská dostanú na frontovú líniu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal s týmto lobovaním rôzny úspech, pričom Spojené kráľovstvo začiatkom tohto roka povolilo Kyjevu odpáliť rakety na ruské územie.

     

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: newstalk.com

Vtedajší britský minister obrany Ben Wallace vtedy uviedol, že dodávka bola kalibrovanou a primeranou reakciou na eskaláciu vojny na Ukrajine zo strany Ruska.
 
Aby Ukrajina mohla Rusku uložiť náklady, potrebovala by veľké zásoby ATACMS, ktoré nemá a ani ich nedostane, pretože dodávky Spojených štátov sú obmedzené.
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v máji povedal, že je otvorený aj tomu, aby Ukrajina použila svoje rakety dlhého doletu na ruskom území.
 
Napriek tomu však Bidenova administratíva s udelením ich povolenia otáľala, pretože sa obávala podporiť eskaláciu, ktorá by mohla zatiahnuť USA a NATO do priameho konfliktu s Ruskom.

Joe Biden
Joe Biden
Zdroj: cnn.com

Najnovšie rozhodnutie Bidenovej administratívy je len druhým prípadom, keď USA povoľujú použitie svojich zbraní na ruskom území.

V máji Biden povolil Kyjevu použiť zbrane poskytnuté USA na obmedzené údery tesne za hranicou v Charkovskej oblasti v máji, keď hrozilo, že ruská ofenzíva pretiahne ukrajinské sily.


Zdroj: AP, Telegram, Euronews, Foto: defenseromania.ro

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies