BRATISLAVA - Umelá inteligencia (AI) zohráva kľúčovú úlohu v diagnostike rakoviny na Slovensku, najmä v oblasti genetiky, cytológie a kolonoskopie. Vďaka AI je možné minimalizovať falošne negatívne výsledky, skracovať čas genetických analýz a odhaľovať ťažko viditeľné nálezy počas kolonoskopií. Zistite viac o tom, ako AI prispieva k lepšej diagnostike a záchrane životov.
Umelá inteligencia (AI) sa stáva neoceniteľným nástrojom v oblasti medicínskej diagnostiky na Slovensku, najmä pri odhaľovaní rakoviny v genetiky, cytológii a kolonoskopii. Na utorkovej tlačovej konferencii na to upozornili zástupcovia Asociácie medicínskej diagnostiky (ASMED).
Prezidentka Slovenskej spoločnosti patológov Slovenskej lekárskej spoločnosti Henrieta Šidlová vysvetlila, že cytológia dokáže zachytiť predrakovinové zmeny u inak bezpríznakových žien, avšak má svoje limity.
"Predovšetkým falošné negatívne výsledky približne v 15 až 20 percentách prípadov. Moderné metódy vrátane aplikácie umelej inteligencie dokážu túto falošnú negativitu minimalizovať. AI upozorní diagnostika na abnormálne bunky v súbore veľkého množstva zdravých buniek a tým významne skvalitňuje diagnostiku. Nezriedka tak práve umelá inteligencia zachráni život pacientke včasným odhalením ešte liečiteľného štádia ochorenia," uviedla Šidlová.
Umelá inteligencia sa postupne uplatňuje aj v kolonoskopii. Počas endoskopického vyšetrenia dokáže upozorniť lekára aj na veľmi malé polypy na hrubom čreve, ktoré môžu byť voľným okom prehliadnuté.
"Využitie AI nám v tomto smere otvára nové diagnostické možnosti, ktoré budú smerovať k rýchlejšiemu odhaleniu rakoviny a tým pádom aj k väčšiemu počtu zachránených životov," zdôraznila Beata Havelková z ASMED. Aktuálne sa AI využíva pri kolonoskopii v štyroch nemocniciach na Slovensku, avšak očakáva sa, že sa jej používanie čoskoro rozšíri.
Rovnako sa umelá inteligencia využíva aj v genetických laboratóriách.
Hlavný odborník rezortu zdravotníctva pre lekársku genetiku Martin Mistrík vysvetlil, že pre pacientov, ktorým bola diagnostikovaná rakovina pred dovŕšením 50. roku života, ale aj pre tých, ktorí majú v rodine viac onkologických ochorení alebo v prípade špecifickej histológie nádoru, je dôležité genetické vyšetrenie.
Väčšina laboratórií už využíva špecializovaný softvér s AI, ktorý významne skracuje čas analýzy, čo umožňuje pacientom dozvedieť sa výsledky oveľa skôr. To vedie k rýchlejšiemu stanovení presnej diagnózy a zvoleniu najoptimálnejšej liečby.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies