V novembri 2022 bola pre verejnosť sprístupnená generatívna umelá inteligencia ChatGPT, ktorá získala masovú popularitu a stala sa globálnym fenoménom. Vyhľadávanie informácií cez umelú inteligenciu postupne nahrádza prehliadače, AI sa stala pomocníkom v dennom živote.
Rozsiahle využitie našla AI v zábavnom priemysle - asistuje s prípravou scenárov, generuje grafiky a hudbu. AI algoritmy nám ukazujú naprieč platformami personalizovaný obsah. V dnešnom texte vás detailne prevediem využitím AI v každej z týchto oblastí. Je umelá inteligencia nástrojom, ktorý rozvíja našu kreativitu, alebo nás postupne nahradí?
Informácie o mojej činnosti nájdete na stránke https://milena-talianova.sk.
Podľa prieskumu agentúry Go4insight v prvom roku od ich sprístupnenia AI chatboty vyskúšalo až 780 000 Slovákov. Vie nám pomôcť naplánovať výlet, spísať zoznam ingrediencií potrebných na recept, no skvelé uplatnenie má i ako pracovný asistent.
Využitie umelej inteligencie v oblasti zábavy zefektívňuje prácu tvorcov:
● ChatGPT a Claude vedia asistovať s prípravou konceptov a scenárov pre spisovateľov a kreatívcov
● Nástroje Suno a Udio dokážu v reálnom čase generovať originálnu hudbu
● Runway a Pika Labs generujú uveriteľné video
● Midjourney či Dalle-E 3 si poradia s vytváraním grafík podľa zadania
● Filmové štúdiá vedia využiť napríklad Runway ML na špeciálne efekty a digitálne úpravy a Flawless AI na úpravu dialógov a synchronizáciu pohybov pier hercov pri dabingu do rôznych jazykov
Algoritmy založené na AI ovplyvňujú používateľský zážitok - pomocou nich vedia spoločnosti používateľom zobraziť personalizovaný obsah:
● V hernom priemysle AI prispôsobuje herné prostredie podľa individuálneho štýlu hrania, napríklad dynamicky upravuje obtiažnosť a tempo hry podľa hráčovho výkonu
● Online kasína používajú AI na odporúčanie hier podľa preferencií hráča
● Spotify, Netflix a Youtube odporúčajú filmy, videá a hudbu podľa predošlých kliknutí používateľa
Určite ste už počuli o takzvanom “spisovateľskom bloku”. Umelá inteligencia môže pomôcť prekonať túto prekážku vygenerovaním osnovy pre článok či esej. Poskytuje informácie, ktoré môžu tvoriť základy pre tvorivé písanie.
Dizajnéri a vizuálni umelci si pomáhajú pomocou neurónových sietí. Umelú inteligenciu jej autori trénovali na rozsiahlych zbierkach obrázkov. Na základe textových pokynov vie vytvoriť grafiku či animáciu, ktorá môže poslúžiť ako inšpirácia pre ďalšiu tvorbu.
Hudobníci môžu využiť AI ako pomocníka pri skladaní piesne, alebo svoje skladby obohatiť o efekty vytvorené cez AI.
Umelá inteligencia v každom z týchto praktických využití zrýchľuje a zefektívňuje tvorbu, no nenahrádza umelca. Umelec sa inšpiruje a využíva moderné nástroje, no svoje dielo stále upravuje a vytvára podľa svojej tvorivej vízie.
V oblasti tvorby obsahu pre sociálne a ďalšie média sú schopnosti umelej inteligencie na úrovni, kedy vie nahradiť ľudskú prácu. Ide napríklad o tvorbu “voiceoverov”, čiže rozprávaného textu do videí. Pôvodný tvorca sa tak posúva do role manažéra a dôvtipným zadávaním textových pokynov tvorí obsah pomocou umelej inteligencie.
Prvé zo zahraničných firiem už začali pre propagovanie svojich značiek využívať fiktívnych virtuálnych influencerov. Začínajúci umelci môžu výrazne ušetriť na video produkcii generovaním klipov pre Youtube.
Na platforme Spotify sa objavujú už aj kompletné piesne fiktívnych hudobníkov:
● Rapový AI umelec FN Meka dosiahol milióny prehratí
● V Japonsku pôsobí virtuálna speváčka Hatsune Miku, ktorá vystupuje aj na živých koncertoch vo forme hologramu
Kontroverznou témou je trénovanie generatívnej AI na existujúcich dielach bez súhlasu autorov. V súčasnosti prebieha niekoľko súdnych sporov. Umelci žalujú platformy, ktoré umelú inteligenciu trénovali na obsiahlych zbierkach dát vrátane pôvodných autorských diel bez explicitného súhlasu.
Je otázne, či môže stroj vytvoriť skutočné umenie. Odporcovia tvrdia, že môže napodobniť štruktúru maľby alebo literárny štýl, no vytvorené dielo nedosiahne skutočnú umeleckú hodnotu. Tá je založená na kontexte a histórii. Na druhej strane však i pieseň generovaná cez AI môže vyvolať autentickú emóciu.
Pokiaľ chceme ochrániť tvorcov, je nutné označovať obsah, generovaný cez AI. Na Slovensku sa regulovaniu umelej inteligencie venuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
Platformy na predaj umenia lokálnych tvorcov vedia zaviesť filtre, ktoré spoľahlivo identifikujú generované umenie. Ľudskú originalitu by bolo možné podporiť schválením vyšších grantov pre umelcov, ktorých práca je ohrozená použitím AI.
Čo nám prinesie budúcnosť? Umelá inteligencia v 2025 sa vyvíja a zlepšuje vysokým tempom a pomaly sa stáva súčasťou všetkých priemyslov. Jedna z možností je, že nenahradí ľudský prínos, ale ostane spoľahlivým asistentom, ktorý za nás preberie zdĺhavé či repetitívne úlohy. Finálnu umeleckú hodnotu dielu však dodá človek.
Ďalším scenárom je, že sa firmy pre zníženie výdavkov začnú opierať skôr o generovanú tvorbu. Umelci budú musieť zdôrazniť dôležitosť autentickej tvorby a odlíšiť sa od menej kvalitného generického obsahu.
Ako bude vyzerať ďalších 5 až 10 rokov v zábavnom priemysle? Je možné, že sa virtuálne umenie tvorené strojom stane masovo populárnym. Možno sa staneme svedkami úspechu prvej medzinárodnej virtuálnej celebrity s fanúšikovskou základňou. Zrejme sa sprísnia pravidlá na ochranu tvorcov a môžeme očakávať ďalšie zákony a regulácie diel tvorených cez AI.
Zatiaľ čo v počiatkoch bolo generatívne umenie nízkej kvality, stáva sa čoraz podobnejšie umeniu tvorenému človekom. Vyžaduje stále menej ľudských zásahov a úprav. Umelú inteligenciu v kreatívnom sektore vieme využiť v náš prospech, no je aj hrozbou a prináša etické dilemy. Budúcnosť zábavného priemyslu bude závisieť od toho, ako pristúpime k nezastaviteľnému technologickému progresu vo vzťahu k autentickej ľudskej kreativite.
“Milena Taliánová je odborníčka na zábavný priemysel s dôrazom na hazardné hry. Venuje sa primárne recenzovaniu luxusných kasín v Európe i online kasín.”
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies