PEKING – Čínska kozmická sonda Tchien-wen-1 zozbierala obrazové dáta takmer celej planéty Mars, ktoré zahŕňajú aj vôbec prvé zábery južného pólu červenej planéty.
Sonda tieto údaje nadobudla po tom, ako od začiatku vlaňajška obehla Mars viac než 1 300-krát. Oznámili to v stredu čínske štátne médiá, píše agentúra Reuters. Tchien-wen-1 úspešne dorazil na Mars vlani vo februári. Medzi fotografiami, ktoré táto sonda zhotovila, sú tiež vôbec prvé zábery južného pólu Marsu, na ktorom sú zhromaždené takmer všetky vodné zdroje planéty.
V roku 2018 iná orbitálna sonda – prevádzkovaná Európskou vesmírnu agentúru ESA – zistila, že pod povrchovým ľadom na južnom póle červenej planéty sa nachádza voda. Lokalizácia podzemných vodných zdrojov je pritom kľúčová na určenie, či je daná planéta vhodná pre život.
Some amazing shots of Mars captured by Chinese orbiterhttps://t.co/hmLTyMstpu pic.twitter.com/wQKo3qgWVa
— ☆ Yσɠƚԋσʂ ☆ (@yogthos) June 30, 2022
Ďalšie snímky, ktoré čínska sonda zhotovila, zachytávajú napríklad 4 000 kilometrov dlhý kaňon Valles Marineris či impaktné krátery ležiace vo výšinách na severe Marsu v oblasti známej ako Arabia Terra.
Orbiter čínské mise Tchien-wen-1 poslal úchvatné snímky Marsu https://t.co/78sTYocwRS pic.twitter.com/4XQAWkM77d
— Stanislav Mihulka 🇺🇦 (@MihulkaS) January 26, 2022
Sonda tiež poslala na Zem fotografie s vysokým rozlíšením, na ktorých možno vidieť okraj rozsiahleho krátera Maunder alebo pohľad zhora na 18 000 metrov vysokú štítovú sopku Ascraeus Mons, ktorú pred vyše piatimi desaťročiami prvýkrát objavila americká sonda Mariner 9.
(6/13) Mars
— Miloš Krejčí 🚀🛰 (@Astro_Potoo) April 20, 2022
Vyfocený sondou Tchien-wen-1
📸CNSA pic.twitter.com/PJkVoSfwga
Možno vás zaujme: NASA uskutočnila v Austrálii prvý komerčný štart rakety do vesmíru
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies