Spojené štáty americké a Čína sa dohodli na spolupráci v boji s klimatickou zmenou.
Dohodu dosiahli osobitný vyslanec USA pre otázky týkajúce sa klímy John Kerry a jeho čínsky náprotivok Sie Čen-chua počas dvojdňových rokovaní minulý týždeň v Šanghaji.
V spoločnom vyhlásení sa „zaviazali spolupracovať navzájom a s ostatnými krajinami pri riešení klimatickej krízy, ktorú je potrebné riešiť s vážnosťou a naliehavosťou, ktorú si vyžaduje“.
Podľa americko-čínskeho vyhlásenia, obe krajiny posilnia „svoje príslušné kroky a spoluprácu v multilaterálnych procesoch vrátane Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov (OSN) o zmene klímy a parížskej klimatickej dohody“. Obe krajiny plánujú pred novembrovým klimatickým summitom OSN v Glasgowe vypracovať svoje dlhodobé stratégie a prijať „príslušné opatrenia na maximalizáciu medzinárodných investícií a financií na podporu“ energetickej transformácie v rozvojových krajinách.
Americký prezident Joe Biden bude 22. a 23. apríla hosťovať virtuálny summit svetových lídrov o klimatickej kríze. Šéf Bieleho domu pozval 40 svetových lídrov vrátane čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.USA a ďalšie krajiny pred stretnutím pravdepodobne oznámia ambicióznejšie národné ciele pre znižovanie uhlíkových emisií, rovnako ako záväzky na finančnú pomoc na klimatické úsilie pre chudobnejšie krajiny.
Čína a Spojené štáty sú najväčší producenti uhlíkových emisií na svete, pričom zodpovedajú za takmer polovicu emisií fosílnych palív, ktoré otepľujú zemskú atmosféru. Ich spolupráca je kľúčová pre úspech globálneho úsilia v boji s klimatickou zmenou.
Si Ťin-pching vlani oznámil, že Čína plánuje byť uhlíkovo neutrálna do roku 2060, pričom chce dosiahnuť vrchol v emisiách do roku 2030. Biden sa zaviazal, že v priebehu 14 rokov bude americký energetický sektor bez emisií a do roku 2050 budú bez emisií celé hospodárstvo USA.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies