WASHINGTON - Až 109 amerických vojakov utrpelo ľahké traumatické poranenie mozgu počas januárového raketového útoku Iránu na vojenskú základňu v irackej provincii Anbár, kde pôsobia aj príslušníci ozbrojených síl USA.
Liečba
Sedemdesiatšesť z nich sa už medzičasom vrátilo do služby, ostatní pokračujú v liečbe. Informovalo o tom americké ministerstvo obrany.
Pôvodné vyhlásenia
Prezident USA Donald Trump pôvodne vyhlásil, že pri raketovom útoku na leteckú základňu Ajn al-Asad v noci na 8. januára neutrpeli zranenia žiadni americkí vojaci. Neskôr zranenia priznal, ale označil ich za "nie príliš závažné" v porovnaní s inými, ktoré videl, čo vyvolalo kritiku organizácií veteránov v USA.
Psychické prejavy až neskôr
Pentagón neskôr priznal 11 zranených vojakov a tento počet následne zvýšil na 34, potom na 50 a naposledy na 64 vojakov. Predstavitelia americkej armády neskôr uviedli, že symptómy zranenia sa bezprostredne po útoku u vojakov neprejavovali a tí ich začali nahlasovať až v nasledujúcich dňoch. Z tohto dôvodu sa počet ranených od útoku menil.
Útok
Iránske revolučné gardy vypálili v noci na 8. januára rakety na celkovo dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl. Útok bol odvetou za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkou armádou v Bagdade, ktoré 3. januára nariadil prezident USA Donald Trump.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies