TOKIO - V blízkosti amerického ostrova Guam v Tichom oceáne začali námorné sily USA, Japonska, Južnej Kórey a Austrálie realizovať spoločné cvičenia. Manévre pod názvom Tichomorský predvoj (Pacific Vanguard) sú údajne "prvými svojho druhu". Počas dnešného dňa to uviedli americké námorné sily vo svojom vyhlásení.
Účelom podujatia, na ktorom sa zúčastňuje vyše 3000 námorníkov z uvedených krajín, je "vycibrenie zručností a posilnenie praktickej spolupráce na mori". Cvičenia sú zamerané na "ostrú paľbu, obranné protivzdušné operácie, protiponorkovú vojnu a dopĺňanie zásob na mori".
Austráliu zastupujú na cvičení dve fregaty, Južnú Kóreu jeden a Japonsko dva torpédoborce. Spojené štáty, ako najsilnejší člen, sa na cvičení podieľajú prítomnosťou veliteľskej lode USS Blue Ridge, ktorá je vlajkovým plavidlom Siedmej flotily námorných síl.
Cvičenie prebieha v období napätia v rámci obchodných vzťahov medzi USA a Čínou. Peking dokonca tento týždeň poukázal aj na sporný prípad, keď sa mu podarilo lokalizovať americkú vojnovú loď v blízkosti ostrovov v Juhočínskom mori. Ostrov Guam, v ktorého vodách momentálne cvičenie prebieha, bol v roku 2017 predmetom jadrového sporu medzi USA a Severnou Kóreou. Ten vyeskaloval až do situácie kedy hrozilo, že sa na tomto území obývanom vyše 160 000 ľuďmi spustí paľba.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies