V čínskej ekonomike rastie riziko vzniku bubliny
V posledných štvrťrokoch je motorom svetovej ekonomiky takzvaný rozvíjajúci sa svet. A predovšetkým Čína. Spomalenie rastu tohto sveta by sa ihneď prejavilo v tých ekonomikách, ktorých rast závisí od vývozu. Medzi ne patrí Nemecko, ale aj Česko. Uvádza to David Navrátil, ekonóm Českej sporiteľne v autorskom článku na internetovom portáli iDNES.cz.
Preto by nemala zapadnúť správa, že sa pre finančný sektor v Číne chystá (záchranný) balíček. Podľa dostupných informácií by mala vláda prevziať zlé úvery, ktoré vytvorili špeciálne inštitúcie lokálnych vlád. A to v hodnote 463 miliárd USD (324,46 miliardy eur). Na porovnanie: absolútne je to polovica tohto, čo bolo schválené v USA na záchranu ich bankového sektora koncom roku 2008 (TARP).
Pokiaľ však zoberieme do úvahy, že veľkosť čínskej ekonomiky je asi tretinou americkej, potom je balíček vlastne 1,5-násobkom toho, čo sa vyčlenilo na záchranu veľkých bánk v Spojených štátoch.
Pomer medzi cenou nehnuteľností a disponibilným dôchodkom domácností v Číne je vyšší než bol v Japonsku pred spľasnutím ich bubliny s nehnuteľnosťami. V Pekingu je to dokonca 27:1. Priemerná domácnosť bude splácať byt 27 rokov.
Prasknutiu bubliny a recesii predchádza uvoľnenie menovej politiky, regulácie a opustenie opatrnosti pri úverovaní. V Číne je bublina. O tom sa nemôže pochybovať. A aj napriek zvyšovaniu úrokových sadzieb centrálnou bankou Číny sú menové podmienky stále uvoľnené.
V Číne tak neustále rastie riziko spľasnutia bubliny. A náklady na záchranu bude masívne financovať štát, podobne ako v EÚ alebo USA. A to prasknutie bubliny môže narušiť krehké oživenie doznievajúcej globálnej recesie.
Čína bude dlhodobým motorom rastu svetovej ekonomiky. Ale nevyhne sa recesiám, pretože tie patria k životu.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies