Aj vy považujete citrusy za typické letné osvieženie? Ich konzumácia v slnečných mesiacoch však podľa odborníkov nie je tak celkom bezpečná.
Citrusy sú kyselkavé a osviežujúce ovocie, ktoré náš organizmus prirodzene ochladzuje aj počas letných horúčav. V príjemnej chuti sa nachádzajú vitamíny a minerálne látky, ktoré potením strácame. Typické sú najmä tým, že obsahujú céčko, a to má blahodarný vplyv na našu imunitu, ktorá je v lete často veľmi zaťažovaná prudkými teplotnými šokmi pri prechodoch z klimatizovaných miestností do vonkajších priestorov. Obsahujú však ešte niečo, to už ale také pozitívne rozhodne nie je.
Ak si neviete leto predstaviť bez pomarančov a grepov, no pritom sa radi slníte, mali by ste zbystriť pozornosť. Spomínané citrusy obsahujú látku nazývanú psoralén. A práve ona je kameňom úrazu. Podľa viacerých výskumov totiž prudko zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny!
Podľa odborníkov ma psoralén vplyv na vznik zhubného nádoru kože, teda melanómu. V tomto procese však zohráva úlohu UV žiarenie zo slnka. Vzájomná kombinácia pravidelnej konzumácie citrusov a opaľovania teda môže byť spúšťačom jedného z najnebezpečnejších typov rakovinového ochorenia. Podľa odborníkov takto riziko vzniku melanómu rastie až o 36 percent.
Pokiaľ sa citrusov v lete neviete vzdať, mali by ste sa radšej chrániť pred slnečným žiarením.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies