Podpredseda vlády Podnesterskej republiky uviedol, že zásoby plynu vydržia ešte 24 dní.
Podnestersko je v stave nielen energetickej, ale aj humanitárnej krízy. Uviedol to v stredu na zasadnutí Bezpečnostnej vlády prvý podpredseda vlády a minister hospodárskeho rozvoja neuznanej Podnesterskej Moldavskej republiky (PMR) Sergej Obolonik.
„Krajina je v stave nielen energetickej, ale aj humanitárnej krízy.... Opatrenia prijaté pred zastavením dodávok plynu do republiky sa osvedčili. Vyhradených 13 miliónov kubických metrov plynu umožňuje zásobovať množstvo sociálnych ústavov a iných životne dôležitých zariadení spoločnosti, ako aj viacposchodových obytných budov pre varenie jedla,“ povedal Obolonik.
Šéf ministerstva zahraničných vecí neuznanej Podnesterskej Moldavskej republiky Vitalij Ignatiev uviedol, že v Podnestersku zaznamenali prvé prípady úmrtí ľudí, ktorí sa počas energetickej krízy snažili doma zohriať.
„V posledných dňoch, kvôli humanitárnej kríze, máme dosť výrazne negatívnu situáciu s úmrtiami. Zomreli ľudia, ktorí zapaľujú kachle, nechali ich zapnuté cez noc,“ povedal.
Gazprom koncom decembra 2024 varoval, že od 1. januára prestane dodávať palivo do Moldavska z dôvodu pravidelného neplnenia platobných záväzkov Moldavskom, čo výrazne porušuje podmienky súčasnej zmluvy. Gazprom okrem iného zastavil 1. januára o 8:00 prečerpanie plynu cez Ukrajinu, pričom zdôraznil, že po uplynutí platnosti tranzitnej dohody stratil technickú a právnu spôsobilosť dodávať palivo po tejto trase. Kyjevské úrady opakovane uviedli, že túto dohodu nepredĺžia, aj keď budú nakupovať tretie krajiny. Z toho dôvodu bol v Podnestersku 11. decembra 2024 na 30 dní zavedený stav ekonomickej núdze v energetike. Valivé výpadky elektriny začali v PMR 3. januára. Deň predtým úradujúci šéf spoločnosti „Moldovagaz“ Vadim Cheban uviedol, že Tiraspol odmietol pomoc Kišiňova vo veci nákupu plynu a čaká, kým Gazprom obnoví dodávky.
Podnestersko, ktorého 60 % obyvateľov tvoria Rusi a Ukrajinci, sa v posledných rokoch ZSSR snažilo odtrhnúť od Moldavska. Dôvodom bola obava, že na vlne nacionalistických povstaní sa Moldavsko pripojí k Rumunsku. V roku 1992, po neúspešnom pokuse Kišiňova vyriešiť problém silou, sa Podnestersko stalo de facto nezávislým územím.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies