BRATISLAVA - Naposledy vydýchli aj Ray Manzarek, Ottavio Missoni, Tom Clancy či Bobby Rogers.
V roku 2013 svet opustilo viacero svetoznámych osobností z oblasti hudby, filmu či literatúry. Patrili medzi nich napríklad Lou Reed, Paul Walker, Tom Clancy či Joan Fontaine.
Dvadsiateho mája hudobný svet opustil zakladajúci člen a klávesák už nefungujúcej legendárnej skupiny The Doors Ray Manzarek. Smrť mu spôsobila rakovina žlčovodu. Posledný raz vydýchol v nemeckom Rosenheime v kruhu rodiny. Dožil sa 74 rokov. Základy The Doors položil Manzarek spolu so spevákom Jimom Morrisonom po náhodnom stretnutí v Los Angeles v roku 1965. Neskôr sa k nim pridali bubeník John Densmore a gitarista Robby Krieger. The Doors nahrali deväť štúdiových albumov, pričom na prvé miesto amerického rebríčka Billboard 200 sa dostal jediný - Waiting for the Sun (1968). Medzi najznámejšie hity formácie, pre ktorú bol charakteristický zvuk Manzarekovho organu, patria skladby Break On Through (To the Other Side) alebo Light My Fire. Kapela, ktorá predala viac ako 100 miliónov nahrávok a v roku 1993 ju uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy, sa rozpadla v roku 1973, teda dva roky po Morrisonovej smrti. Manzarek následne vydal dva albumy so skupinou Nite City a niekoľko sólových štúdioviek S Kriegerom v roku 2002 utvoril formáciu The Doors of the 21st Century, s názvom však nesúhlasil bubeník Densmore, takže nakoniec vystupovali pod menom Manzarek-Krieger.
V júni šokovalo svet úmrtie amerického herca Jamesa Gandolfiniho. Predstaviteľ mafiánskeho bossa Tonyho Soprana v seriáli Sopranovci (1999 - 2007) zomrel 19. júna vo veku 51 rokov v Ríme, kde bol na dovolenke so synom. James Joseph Gandolfini Jr. sa narodil 18. septembra 1961 vo Westwoode v štáte New Jersey a svoju televíznu a filmovú kariéru odštartoval snímkou Shock! Shock! Shock! z roku 1987. Neskôr sa objavil napríklad v romantickej krimi dráme Cudzinec medzi nami (1992) alebo gangsterskej romanci Pravdivá romanca (1993). Jeho skutočný prielom však prišiel až so spomínaným seriálom Sopranovci z produkcie HBO. Nezabudnuteľná postava Tonyho Soprana mu v roku 2000 vyniesla Zlatý glóbus a v rokoch 2000, 2001 a 2003 tiež ceny Emmy. Zahral si aj v snímkach Anjel smrti (1998), 8 MM (1999), Muž, ktorý nebol (2001), Mexičan (2001), Prežiť Vianoce (2004), Všetci kráľovi ľudia (2006), Únos metra 123 (2009), Politické kruhy (2009), 30 minút po polnoci (2012), Killing Them Softly (2012) alebo Neuveriteľný Burt Wonderstone (2013). V čase úmrtia pracoval na seriáli Criminal Justice z produkcie HBO.
Kombinácia heroínu a alkoholu zabila amerického herca Coryho Monteitha. Skonal 13. júla vo veku 31 rokov. Jeho bezvládne telo našli v hotelovej izbe. Rodák z Calgary s herectvom začínal vo Vancouveri. V menších úlohách sa objavil napríklad v seriáloch ako Smallville (2001 - 2011), Stargate: Atlantis (2004 - 2009) alebo Hviezdna brána (1997 - 2007). Diváci a diváčky ho mohli vidieť aj v romantickej komédii Monte Carlo (2011). Jeho najvýznamnejšou úlohou, ktorá ho preslávila, bola rola Finna Hudsona v populárnom seriáli Glee (2009), kde predvádzal aj svoje spevácke schopnosti.
Prvý októbrový deň bol osudným pre amerického spisovateľa Toma Clancyho. Autor špionážnych a vojenských príbehov sa dožil 66 rokov. Dej Clancyho príbehov sa väčšinou odohrával v čase studenej vojny, respektíve v období krátko po nej. Čitateľov a čitateľky do neho často vtiahlo aj množstvo technologických podrobností, ktoré autor opisoval. Zrejme najznámejšou Clancyho postavou bol Jack Ryan pracujúci pre CIA, o ktorom nakrútili film Jack Ryan: V utajení. Snímka, v ktorej si zahrali Chris Pine, Kevin Costner či Keira Knightley, má slovenskú premiéru naplánovanú na 30. januára. Okrem toho sa Clancyho príbehmi inšpirovali aj filmy ako Honba na ponorku (1990), Vysoká hra patriotov (1992) či Najväčšia hrozba (2002).
Rok 2013 bol tým posledným aj pre americkú legendu Loua Reeda. Zakladateľ už nefungujúcej formácie The Velvet Underground zomrel 27. októbra v obci Amagansett v štáte New York. Lekár Charles Miller z clevelandskej nemocnice potvrdil, že spevák zomrel v dôsledku problémov s pečeňou, ktorú mu transplantovali v máji. Lewis Allan Reed sa narodil 2. marca 1942 v newyorskom Brooklyne. V roku 1964 založil spomínanú formáciu The Velvet Underground, ktorá sa na komerčnej scéne nikdy nepresadila, keďže jej maximom bolo 171. miesto v americkom rebríčku Billboard 200 za debutový album The Velvet Underground & Nico (1967). Album, na obale ktorého je veľký žltý banán Andyho Warhola, však zaradil magazín Rolling Stone na 13. priečku v rebríčku najvplyvnejších nahrávok histórie. Reed zo skupiny v roku 1970 odišiel a následne odštartoval sólovú kariéru. Odvtedy vydal 22 štúdiových albumov, ten posledný nahral spoločne s kapelou Metallica a nazval ho Lulu (2011). V roku 1990 obnovil činnosť skupiny The Velvet Underground, s ktorou koncertoval aj v roku 1993. V roku 1996 uviedli kapelu do Rock'n'rollovej siene slávy. V roku 1998 si vystúpenie Reeda vyžiadal počas svojej návštevy Bieleho domu jeho blízky priateľ Václav Havel. Vtedajší americký prezident Bill Clinton mu vyhovel a v Bielom dome sa tak pre českého prezidenta hrali aj skladby Sweet Jane či Perfect Day. V máji 2000 zaznamenal Reed ďalší míľnik vo svojej kariére, keď v Ríme koncertoval pred pápežom Jánom Pavlom II. V roku 2001 zase vystúpil s Lucianom Pavarottim, s ktorým si zaspieval svoj najväčší hit Perfect Day.
Vo veku 40 rokov zomrel 30. novembra pri autonehode v kalifornskej Santa Clarite americký herec Paul Walker. Hollywoodska hviezda zahynula spolu s kamarátom a obchodným partnerom Rogerom Rodasom. Rodas údajne stratil kontrolu nad vozidlom, ktoré narazilo do dvoch stromov, stĺpa pouličného osvetlenia a následne začalo horieť. Paul Walker sa narodil v kalifornskom meste Glendale a do povedomia divákov a diváčok sa po prvý raz výraznejšie zapísal snímkou Varsity Blues z roku 1999. Už o dva roky neskôr si zahral aj v prvej časti série Rýchlo a zbesilo. Úlohu Briana O'Connera si následne zopakoval aj v ďalších štyroch filmoch (2003, 2009, 2011, 2013). Diváci ho môžu poznať aj zo snímok ako Prúd času (2003), Do hlbiny (2005), 8 statočných (2006), Zbesilý útek (2006), Zabite Bobbyho! (2007), Rozsudok smrti (2008), Gangstri (2010) či Pawn Shop Chronicles (2013).
Vo veku 81 rokov skonal 14. decembra írsko-anglický herec Peter O'Toole. Narodil sa 2. augusta 1932 a ako herec debutoval v roku 1956 v seriáli The Adventures of the Scarlet Pimpernel (1956). Celosvetovú slávu mu priniesla úloha Thomasa Edwarda Lawrencea v snímke Lawrence z Arábie (1962), za výkon v ktorej ho nominovali na Oscara. Nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied si vyslúžil celkovo až osemkrát, no ani jednu sa mu nepodarilo premeniť na víťazstvo. Postavou Kráľa Henricha II. vo filmoch Becket (1964) a Lev v zime (1968) sa zaradil do skupinky hercov, ktorí si vyslúžili nominácie na Oscara za stvárnenie rovnakej postavy vo dvoch rôznych filmoch. Ďalší traja, ktorým sa to podarilo, sú Paul Newman, Bing Crosby a Al Pacino. No iba O'Toole bol nominovaný za stvárnenie tej istej postavy v úplne odlišných filmoch, ktoré spolu nesúviseli ani na seba nenadväzovali. Poslednú oscarovú nomináciu mu vynieslo stvárnenie starnúceho herca Maurica v romantickej dráme Venuša (2006). V roku 2003 dostal aspoň čestného Oscara za celoživotné dielo. Okrem toho mal na svojom konte napríklad aj štyri Zlaté glóbusy, jednu Emmy a jednu cenu BAFTA. Vlani v júli oznámil ukončenie hereckej kariéry.
V roku 2013 naposledy vydýchli aj:
americký herec Robert F. Chew
anglický producent, režisér, ale tiež kritik v oblasti gastronómie Michael Winner
skladateľ a spevák britskej kapely The Troggs Reg Presley
bývalý člen skupiny The Temptations Damon Harris
klávesák, basgitarista a skladateľ Lanier Greig, ktorý stal pri zrode slávnej kapely ZZ Top
bývalý dizajnér BBC Raymond Cusick
taliansky fotograf Willy Rizzo
spevák Richard Street, ktorý bol viac ako 20 rokov členom svetoznámej skupiny The Temptations
taliansky skladateľ Armando Trovajoli
zakladajúci člen americkej skupiny The Miracles Bobby Rogers
britský hudobník Clive Burr, známy najmä ako bubeník formácie Iron Maiden
americký muzikant Jason Molina
producent a inovátor Phil Ramone
americký scenárista a producent Don Payne, štvornásobný držiteľ Emmy za seriál Simpsonovci (1989)
anglický herec Richard Griffiths, ktorého diváci a diváčky poznajú ako strýka Vernona z filmov o Harrym Potterovi
katalánsky režisér Bigas Luna
basgitarista americkej rockovej skupiny Deftones Chi Cheng
americký herec Allan Arbus, známy napríklad ako psychiater Sidney Freedman z kultového seriálu M*A*S*H (1972–1983)
austrálska speváčka Chrissy Amphlett, ktorá sa preslávila ako líderka formácie Divinyls
Leopold Engleitner, najstarší známy muž, ktorý prežil hrôzy nacistických koncentračných táborov
Margaret Ruth Groening, matka tvorcu seriálu Simpsonovci (1989) Matta Groeninga, po ktorej dostala meno postavička Marge Simpsonová 22.
americký folkový spevák, skladateľ a gitarista Richie Havens, ktorý v auguste 1969 otváral kultový festival Woodstock
legendárny americký country spevák George Jones, známy aj vďaka hitu He Stopped Loving Her Today
americký rapper Chris Kelly známy z pôsobenia v duu Kris Kross
gitarista a spoluzakladateľ metalovej formácie Slayer Jeff Hanneman
americký majster vizuálnych efektov, spisovateľ, režisér producent a príležitostný herec Ray Harryhausen
houseový producent a spevák Romanthony
britský režisér, scenárista a herec Bryan Forbes
Ottavio Missoni, spoluzakladateľ svetoznámeho módneho domu Missoni
americký bluesový spevák Bobby "Blue" Bland
americký džezový klavirista Paul Smith
taliansky scenárista Vincenzo Cerami
americký hudobník a spevák JJ Cale, ktorého za svoj vzor označoval aj legendárny Eric Clapton
americký hudobník George Duke
bubeník a zakladajúci člen britskej kapely The Charlatans Jon Brookes
americká herečka Lisa Robin Kelly, ktorá bola známa predovšetkým zo seriálu Tie roky sedemdesiate... (1998 - 2006)
boj s rakovinou pľúc prehral kanadský herec August Schellenberg, predstaviteľ Randolpha Johnsona z filmovej série Zachráňte Willyho (1993, 1995, 1997)
americký spisovateľ a scenárista Elmore Leonard
legendárny koncertný promotér Sid Bernstein
britský kameraman Gilbert Taylor
írsky básnik Seamus Heaney, laureát Nobelovej ceny za literatúru za rok 1995
americký spisovateľ Frederik Pohl
zakladateľ Dolby Laboratories Ray Dolby
matka zosnulého herca Patricka Swayzeho Patricia Yvonne Helen Karnes, ktorá pracovala aj ako filmová choreografka napríklad na snímke Mestský kovboj (1980)
Hiroshi Yamauchi, ktorý v rokoch 1949 až 2002 viedol spoločnosť Nintendo
taliansky herec Giuliano Gemma, známy aj vďaka účinkovaniu vo filmoch Angelika, markíza anjelov (1964) a Skvelá Angelika (1965)
taliansky režisér Carlo Lizzani, ktorý vo veku 91 rokov spáchal samovraždu
francúzsky operný, divadelný a filmový režisér, scenárista, producent a herec Patrice Chéreau
gitarista londýnskej formácie The Pogues Philip Chevron
bývalý americký astronaut Scott Carpenter, ktorý bol druhým Američanom na obežnej dráhe Zeme a celkovo štvrtým Američanom vo vesmíre
americký herec a stand-up komik Ed Lauter
legendárny americký filmový kaskadér a koordinátor kaskadérov Hal Needham
britský herec a komik Graham Stark, známy zo série filmov o Ružovom panterovi
britská spisovateľka a dramatička Doris Lessing, ktorá v roku 2007 získala za svoje celoživotné dielo Nobelovu cenu za literatúru
britský biochemik Frederick Sanger, dvojnásobný laureát Nobelovej ceny za chémiu
britský herec Lewis Collins, známy ako Bodie zo seriálu Profesionáli (1977 - 1983)
francúzsky režisér a scenárista Édouard Molinaro
britská herečka Joan Fontaine, známa aj vďaka filmom režiséra Alfreda Hitchcocka
americký filmár Jeff Pollack, ktorý sa ako producent a scenárista podieľal na seriáli Fresh Prince (1990 - 1996)
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies