Následky devastácie životného prostredia priniesli v minulom roku svoje obete.
Momentálne žijeme v období takzvanej technickej revolúcie. Je to jedna z významných prelomových etáp v rámci histórie spoločnosti. V porovnaní s priemyselnou revolúciou z druhej polovice 19. storočia však vývoj napreduje oveľa rýchlejšie. Toto tempo je miestami až desivé.
Samozrejme, nové štandardy sa podpisujú aj na stave našej prírody. Výroba a priemysel neustále rastú, Zem sa preľudňuje a na pozadí týchto zmien príroda trpí. V záujme výstavby či získavania nerastného bohatstva sa odlesňujú veľké časti pralesov, továrne a doprava masívne znečisťujú ovzdušie a plasty zamorujú oceány. Žiaľ, taká je realita, hoci sa nám to možno dobre nepočúva. A práve týmto prístupom likvidujeme aj tých, ktorí za nič nemôžu – zvieratá.
V roku 2018 sa z divokej prírody navždy vytratilo niekoľko živočíšnych druhov. Prvým z nich je ara sivomodrá, papagáj, ktorý sa istých miestach bežne vyskytoval, no v priebehu uplynulého roka sa situácia zmenila a vták sa úplne vytratil. Čo presne sa stalo známe nie je. Našťastie, približne sto jedincov stále žije v zoologických záhradách a u súkromných chovateľov.
Aj ďalšie tri živočíchy, o ktoré svet definitívne prišiel sú z radov vtákov. Konkrétne ide o lístiara muricijského ďalej lístiara broméliového a havajčana šplhavého. Tieto tri druhy už, bohužiaľ, inak ako na fotografiách zrejme nikdy neuvidíme.
Lístiar broméliový
Havajčan šplhavý
Čo čaká prírodu v najbližšom období? Pokiaľ ľudia výrazne nezmenia svoj prístup, úhyn zvierat bude pokračovať. Na pokraji vyhynutia je momentálne aj sviňucha kalifornská. Ide o tvora podobného delfínovi, z ktorého na svete ostalo už len posledných 12 jedincov. Biedne sú na tom aj žirafy a lemury.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies