Francúzski archeológovia odkryli deväť veľkých hrobov obsahujúcich pozostatky koní spred 2 000 rokov, pri archeologickom náleze opísanom ako „mimoriadny“.
28 žrebcov, všetci okolo šesť rokov, bolo pochovaných krátko po tom, čo zomreli, každý umiestnený v jamách na pravej strane s hlavou smerujúcou na juh. Neďaleko hrobu boli pozostatky dvoch psov s hlavami obrátenými na západ.
Odborníci z francúzskeho Národného inštitútu pre preventívny archeologický výskum (Inrap) tvrdia, že uhlíkové datovanie umiestňuje pozostatky do obdobia galských vojen, okolo konca rímskeho dobytia vtedajšej Galie a začiatku ríše starovekého Ríma medzi rokom 100 pred Kristom a rokom 100 po Kristovi.
Skúmajú kosti, aby zistili, či boli zvieratá pochované po zabití v boji alebo ako súčasť zložitého rituálu. Epizóda choroby zvierat sa považovala za nepravdepodobnú, pretože boli pochovaní iba dospelí samci koní, ale pozostatky sa skúmajú na parazity.
Nevšedný objav prišiel, keď archeológovia vykopali nálezisko z 5. až 6. storočia vo Villedieu-sur-Indre v strednom Francúzsku, kde sa našli aj budovy, priekopy a stredoveká cesta. Prvá odkrytá jama obsahovala 10 kompletných konských kostier. Zvieratá, ktoré merali len 1,2 metra, čo vraj bolo v tom čase typické pre galské kone, boli starostlivo umiestnené dve hlboko v dvoch radoch.
Nainscenovanie pohrebu je podobné skorším objavom inde vo Francúzsku. V Gondole v Puy-de-Dôme v roku 2002 archeológovia odkryli obdĺžnikový hrob obsahujúci telá ôsmich bojovníkov z doby železnej a ich kone v niečom, čo vyzeralo ako keltský pohreb. Všetci muži ležali na pravom boku. Historici sa domnievajú, že mohli byť spoločníkmi bojovníkov keltského kráľa, ktorý sa po násilnej smrti zabil.
Isabelle Pichonová, vedúca archeologickej operácie pre Inrap, povedala, že najnovší nález je „mimoriadny... ale záhadný."
„Myslíme si, že kvôli tomu, kde boli pochovaní, súviseli s galskými vojnami, ktoré viedol Julius Caesar v 1. storočí pred Kristom, ale stále je to len teória,“ povedala. „Vieme, že tu bola dôležitá bitka a že neďaleko odtiaľto prešla rímska armáda, ale máme tak málo dôkazov a zatiaľ sme nenašli nič, čo by naznačovalo, ako zomreli. Nemôžeme však vylúčiť, že išlo o rituálny pohreb, aj keď s koňmi neboli pochované žiadne predmety,“ dodala.
Vedúca operácie Pichonová povedala, že vzorky DNA boli odobraté z kostí a vzoriek sedimentu okolo nich.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies