Mnohé pokusy zmeniť naše správanie sú neúspešné. Napríklad psychológ John Norcross z University of Scranton zistil, že iba 19 percent z tých, ktorí si dali novoročné predsavzatie zmeniť nejaké problémové správanie, si túto zmenu zachovalo aj po dvoch rokoch.
Zmena je neoddeliteľnou súčasťou života. Napriek tomu sa zdá, že väčšina ľudí zostáva po celý život rovnaká. Prečo je to tak? Prečo sa mnohí z nás nedokážu zmeniť, aj keď vieme, že by to mohlo byť pre nás prospešné? Tento článok sa pokúsi odpovedať na tieto otázky a preskúmať dôvody, prečo sa ľudia často bránia zmene.
Mnohé pokusy zmeniť naše správanie sú neúspešné. Napríklad psychológ John Norcross z University of Scranton zistil, že iba 19 percent z tých, ktorí si dali novoročné predsavzatie zmeniť nejaké problémové správanie, si túto zmenu zachovalo aj po dvoch rokoch.
Ľudia sa naďalej zapájajú do vzorcov správania – napríklad žiarlivosti, závislosti, otravovania, hnevu, násilia a stiahnutia sa – ktoré sú často deštruktívne pre ich významné vzťahy.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia nemenia, sú psychologické bariéry. Strach z neznámeho, pohodlnosť a zvyk sú silné faktory, ktoré nás držia v našich starých vzorcoch správania. Zmena vyžaduje úsilie a odvahu, a mnohí z nás sa radšej držia toho, čo poznáme, aj keď to nie je ideálne. Strach z neúspechu alebo z toho, že sa nám nepodarí dosiahnuť očakávané výsledky, môže byť paralyzujúci. Tento strach nás často vedie k tomu, že sa radšej držíme známych a bezpečných ciest, aj keď vieme, že by sme mali skúsiť niečo nové.
Zmena je ťažká. Ak nemáte zdroje, ktoré by vám pomohli pochopiť, čo potrebujete zmeniť a ako to môžete urobiť, alebo nemáte niekoho, kto by vás podporil, keď prechádzate týmto procesom, potom je zmena ešte ťažšia.
Keď si na niečo zvyknete, stane sa to normálne a upokojujúce. Zmena vášho normálneho stavu, či už je to vaše prostredie, vzorce myslenia alebo správanie, prichádza s neistotou, pretože neviete, aký vplyv bude mať táto zmena. A s neistotou prichádza aj strach. Máme tendenciu uprednostňovať predvídateľný výsledok, ktorý je negatívny, pred neistým výsledkom.
Naše prostredie a kultúra tiež zohrávajú významnú úlohu v tom, ako sa meníme alebo nemeníme. Rodina, priatelia a spoločnosť môžu mať silný vplyv na naše správanie a rozhodnutia. Ak sme obklopení ľuďmi, ktorí sa nemenia, je pravdepodobné, že aj my zostaneme rovnakí. Kultúrne normy a očakávania môžu tiež brániť zmene, pretože sa bojíme odsúdenia alebo odmietnutia. Spoločenský tlak môže byť obrovský, a často sa cítime povinní dodržiavať očakávania našej komunity, aj keď to znamená, že musíme obetovať svoje vlastné túžby a potreby.
Pre mnohých z nás priznanie, že sa musíme zmeniť, znamená, že musíme priznať, že máme chyby. Ego ľuďom často nedovolí zmenu. Hrdosť nás núti veriť, že sme vždy vo vedení a pod kontrolou. Iróniou je, že ak sa takto cítime, v skutočnosti je pýcha tá, ktorá má kontrolu.
Motivácia je kľúčovým faktorom pri akejkoľvek zmene. Ak nemáme dostatočne silnú motiváciu, je nepravdepodobné, že sa budeme snažiť zmeniť. Často sa stáva, že ľudia si uvedomia potrebu zmeny až vtedy, keď čelia vážnym následkom svojho správania. Bez silného dôvodu na zmenu zostávame v našich starých vzorcoch. Motivácia môže byť ovplyvnená mnohými faktormi, vrátane našich osobných hodnôt, cieľov a túžob. Ak nemáme jasnú víziu toho, čo chceme dosiahnuť, alebo ak necítime silnú vnútornú potrebu zmeniť sa, je pravdepodobné, že zostaneme v našich starých vzorcoch správania.
Značná časť výskumov ukazuje, že motivačné rozhovory a súvisiace prístupy sú účinné pri pomoci ľuďom zmeniť závislosť od alkoholu a drog, správanie súvisiace so zdravím, ako je dodržiavanie liekov a diéta, a dokonca aj problémy s úzkosťou. Kvantitatívny prehľad od Arkowitza, Briana Burkea z Fort Lewis College a Marisy Mencholy z University of Arizona zistil 51-percentnú mieru zlepšenia motivačných rozhovorov a súvisiacich procedúr v porovnaní s 37 percentami pri liečbe ako obvykle alebo bez liečby.
Prečo sa bránime zmenám na pracovisku? Z rovnakého dôvodu, prečo sa tomu bránime kdekoľvek inde, máme radi to, čo vieme, pretože aj keď vieme, že to nefunguje, vieme, že to nefunguje.
Je zrejmé, že pobyt v zóne pohodlia je často preferovaný pred skúšaním nových nápadov, jednoducho preto, že je to nové a neznáme.
Zmena je náročná a vyžaduje si veľa úsilia, odvahy a motivácie. Psychologické, sociálne, kultúrne a biologické faktory môžu všetky prispievať k tomu, prečo sa ľudia nemenia, aj keď by to pre nich mohlo byť prospešné. Pochopenie týchto faktorov nám môže pomôcť lepšie sa pripraviť na zmenu a prekonať prekážky, ktoré nám bránia v osobnom raste.
Ak chceme dosiahnuť skutočnú a trvalú zmenu, musíme byť ochotní čeliť našim strachom, prekonávať sociálne a kultúrne tlaky a nájsť silnú vnútornú motiváciu, ktorá nás bude poháňať vpred.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies