Nové komerčné satelitné snímky, urobené v pondelok, potvrdzujú nedávne správy o tom, že Rusko opäť zhromažďuje jednotky a vojenské vybavenie na hraniciach s Ukrajinou po rozsiahlom nahromadení na jar tohto roku.
Nové snímky od spoločnosti Maxar Technologies ukázali nahromadenie obrnených jednotiek, tankov a samohybného delostrelectva spolu s pozemnými jednotkami pri ruskom meste Yelnya blízko hraníc s Bieloruskom. K jednotkám, ktoré sa začali sťahovať koncom septembra z iných oblastí Ruska, kde bežne sídlia, patrí elitná tanková armáda.
Medzitým bolo vybavenie ruskej 4. tankovej divízie presunuté do oblastí okolo Brjanska a Kurska blízko severnej hranice Ukrajiny. Jednotky sú vybavené hlavnými bojovými tankami T-80U a samohybným delostrelectvom.
Napätie medzi Moskvou a Západom sa za posledných niekoľko mesiacov zvyšovalo, keďže ruský prezident Vladimir Putin si bral diskusie o možnom vstupe Ukrajiny a Gruzínska do NATO možno až priliš osobne.
Obe krajiny navštívil minister obrany Lloyd Austin. Počas pobytu v Kyjeve sa Austina pýtali na snahu Ukrajiny vstúpiť do NATO. Povedal, že Ukrajina „má právo rozhodovať o svojej vlastnej budúcej zahraničnej politike“ a USA „budú naďalej robiť všetko, čo je v našich silách, aby podporili úsilie Ukrajiny o rozvoj schopnosti brániť sa".
O niekoľko dní neskôr Putin odpovedal počas prejavu v Soči, v ktorom varoval, že „formálne členstvo v NATO sa nemusí nikdy uskutočniť“ pre Ukrajinu, „ale vojenská expanzia na území už prebieha, a to skutočne predstavuje hrozbu pre Ruskú federáciu. sú si toho vedomí".
The Washington Post prvýkrát informoval o nahromadení jednotiek v sobotu. Spomínal satelitné fotografie, ale nezverejnil ich. Agentúra Reuters neskôr citovala ukrajinské ministerstvo obrany, ktoré poprelo túto správu s tým, že od pondelka „nebol zaznamenaný presun ďalších ruských vojakov, zbraní a vybavenia na ukrajinskú hranicu“.
Nahromadenie ruských jednotiek na hraniciach Ukrajiny túto jar vyvolalo obavy v hlavnom meste Ukrajiny a vo Washingtone. Administratíva dala dohromady balík pomoci pre krajinu, ale keď sa blížilo stretnutie prezidenta Joe Bidena a Putina, rozhodla sa ho neposlať. Niektoré z týchto ruských síl sa neskôr vrátili na svoje základne, ale veľkú časť svojho vybavenia zanechali v odstavných oblastiach.
"Sme si vedomí verejných správ o nezvyčajnej ruskej vojenskej aktivite v blízkosti Ukrajiny, ale nemôžeme hovoriť o ruských zámeroch," povedal hovorca Pentagonu podplukovník Anton Semelroth.
"Pokračujeme v podpore deeskalácie napätia v regióne a diplomatického riešenia konfliktu na východe Ukrajiny. Ako sme už povedali, naša podpora suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny je neochvejná."
V rámci prejavu podpory sa Biden koncom leta stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v pondelok povedal, že Bidenova administratíva bude "situáciu naďalej pozorne sledovať“.
Prečítajte si: Rusko reagovalo na plány NATO vytvoriť vojenské základne v Čiernom mori
Rusko sa tiež dostalo do diplomatickej konfrontácie s NATO. Aliancia vyhostila osem ruských diplomatov, ktorých označila za špiónov, a to v týždňoch pred výročnou konferenciou ministrov obrany NATO.
"Existujú rôzne spôsoby, akými Rusko zasahuje do našich susedov, a my sme skutočne mimoriadne znepokojení," povedala v pondelok počas návštevy Washingtonu Nathalie Loiseauová, poslankyňa Európskeho parlamentu a šéfka podvýboru pre bezpečnosť a obranu. "Európania budú vždy vnímať ruskú hrozbu ako veľmi bezprostrednú hrozbu pre náš kontinent."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies