BRATISLAVA - Nová britská štúdia bude skúmať DNA pacientov s ochorením COVID-19 s cieľom zistiť, ako ovplyvňuje náchylnosť k infekcii.
Výskumníci chcú zozbierať vzorky od 20-tisíc pacientov, ktorí boli alebo sa v súčasnosti nachádzajú na jednotkách intenzívnej starostlivosti a ďalších 15-tisíc, ktorí mali mierne alebo stredne vážne príznaky.
DNA odhalí mnohé
Lekári veria, že analýza DNA im pomôže odhaliť genetické variácie, ktoré ovplyvňujú priebeh ochorenia u rôznych ľudí a možno aj poukáže na konkrétne lieky, ktoré by mohli pacientom pomôcť. Vzorky už poskytlo takmer dvetisíc osôb.
'Nearly 2k Covid19 patients have already donated DNA for the £28m study, run by Edinburgh University & multiple NHS hospitals. The work is backed by the UK government, Genomics England & the Genetics of Mortality in Critical Care consortium of researchers'https://t.co/Jh5QMfS6xn
— Thiago Carvalho (@CyrilPedia) May 13, 2020
Na projekte za 28 miliónov libier (v prepočte takmer 32 miliónov eur) spolupracujú Edinburgh University a niekoľko nemocníc Národnej zdravotnej služby (NHS) s pomocou britskej vlády a konzorcia výskumníkov z Genomics England a Genetics of Mortality in Critical Care.
Vedúci štúdie Kenneth Baillie vyhlásil, že gény zohrávajú úlohu v tom, ktorí ľudia sú vážne chorí a ktorí sa z COVID-19 rýchlejšie zotavia.
This study could dramatically improve our understanding of #COVID19 & whether a person’s DNA affects how they react to the virus. Thank you to everyone taking part in the study – it could be a gamechanger. https://t.co/xE8UqsjTYv @GenomicsEngland @EdinburghUni @DHSCgovuk
— Prof Dame Sue Hill (@CSOSue) May 13, 2020
Lekári chcú zozbierať vzorky DNA od pacientov zo 170 jednotiek intenzívnej starostlivosti a dúfajú, že sa im napokon podarí získať na základe súhlasu vzorky od všetkých ľudí s ochorením COVID-19 vo Veľkej Británii.
Môžu objasniť vyššiu úmrtnosť mužov
Starší ľudia a osoby s inými chorobami majú vyššie riziko vzniku vážnejších príznakov ochorenia ako mladí a zdraví. Genetika môže objasniť, prečo ochoreniu doteraz podľahlo vo Veľkej Británii dvakrát viac mužov ako žien.
Odborníci sa budú zaujímať tiež o to, či gény majú vplyv na vážnu zápalovú reakciu, ktorú zrejme vyvoláva koronavírus, a ktorá si vyžiadala niekoľko detí na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
Vedec David Bentley zo spoločnosti Illumina vyhlásil, že genetika pravdepodobne zohráva veľkú rolu v tom, ako sa imunita ľudí dokáže popasovať s infekciou.
Lepšie porozumenie COVID-19
Ďalší britský výskum sa zase zameriava na genetiku samotného vírusu. Sue Hill, vedúca vedecká pracovníčka pre genomiku v rámci NHS, vyhlásila, že tak budú môcť "dramaticky lepšie porozumieť" ochoreniu COVID-19.
"Mohlo by nám to pomôcť identifikovať, či základné genomické rozdiely vplývajú na to, ako ľudia reagujú na vírus a prečo majú niektorí mierne alebo žiadne symptómy, zatiaľ čo iní sú vo vážnom stave," povedala.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies