Vedci objavili vo vesmíre milióny rokov vzdialenú erupciu, vysielajúcu enormné množstvo energie. Toto zistenie zapísali do astrofyzikálneho denníka, kde ho prirovnávajú k Veľkému tresku.
Astrofyzici zistili, že ku kolosálnej explózii došlo 390 miliónov svetelných rokov od Zeme a považujú ju za niečo nevídané.
K takémuto veľkému uvoľneniu energie spôsobenému supermasívnou čiernou dierou nedochádza bežne. Erupcia údajne za sebou zanechala obrovskú spúšť v galaxii Ophiuchus.
#News: Scientists have discovered the biggest explosion seen in the Universe!💥 This record-breaking eruption came from a #BlackHole in the Ophiuchus #galaxy cluster, located about 390 million light years from Earth! The #science behind the #discovery: https://t.co/eGhfuruGd9 pic.twitter.com/C3kwA7GB4M
— Chandra Observatory (@chandraxray) February 27, 2020
Najprv teórie spochybňovali
"Popísať túto explóziu slovami je naozaj náročné. Čo môžem povedať je, že ak by táto explózia pokračovala každých 240 miliónov rokov, tak by to bolo ako keby vybuchovalo 20 miliárd biliónov megaton TNT, každú tisícinu sekundy po nasledujúcich 240 miliónov rokov. A to je veľa," povedala spoluautorka štúdie Melanie Johnstnon-Hollit. Informoval LAD Bible.
Vedci najprv spochybňovali teórie o čiernej diere, pretože išlo o naozaj obrovský úkaz. Pravdivosť však potvrdili nízkofrekvenčné teleskopické dáta z MWA (Murchison WIDEFIELD Array) v Austrálii a GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) v Indii.
The new system is expected to provide a dedicated system for astronomers to process in excess of 30 petabytes of data from the Murchison Widefield Array radio telescope. #artificialintelligence https://t.co/yFdYYAaCTi pic.twitter.com/BKmXd8Xl5G
— subbakrishna rao (@SubkrishnaRao) March 2, 2020
Dutina s energiou
"Najprv bol objekt sledovaný röntgenovým teleskopom Chandra, ktorý naznačoval nezrovnalosti v galaktickom klastri. Išlo však o extrémne veľký objekt, a tak to tím vedcov odmietol a zvrhol zo stola," tvrdí riaditeľ MWA.
NASA's Chandra X-ray Observatory is a telescope specially designed to detect X-ray emission from very hot regions of the Universe such as exploded stars, clusters of galaxies.#NASA #Observatory #Galaxies #telescope #nashvilletornado #VoteForBernie #Beto #CoronaVirusSeattle pic.twitter.com/SCVXqnr7p4
— Shikhar Travels India (@ShikharIndia) March 3, 2020
Keď sa však výskumníci vrátili k tajomnému úkazu s nízkofrekvenčným teleskopom, zistili, že vesmírna dutina je naplnená extrémnym množstvom energie. Také množstvo energie, nazbierané v čiernej diere až 5-násobne prekonáva predchádzajúceho rekordéra, cluster známy ako MS 0735 + 74.
Ledakan Black Hole Terdahsyat Sepanjang Sejarah, 5 Kali MS 0735+74 https://t.co/SDabZNhndR
— harapanrakyat.com (@harapanrakyat_) March 3, 2020
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies