Výskumníci z Pekinskej akadémie kvantových informačných vied (BAQIS) dosiahli prelom v oblasti uchovávania svetla, keď zaznamenali nový rekord – ukladanie svetelných informácií na 4 035 sekúnd. Výsledky tejto štúdie boli publikované v prestížnom časopise Nature Communications.
Fotóny, častice svetla, sa pohybujú extrémne rýchlo, čo komplikuje ich zachytenie a uchovanie. Vedci preto využili zvukové signály, ktoré sa šíria pomalšie a umožňujú efektívnejšie ukladanie informácií. Kľúčom k úspechu bolo nájsť vhodný materiál, ktorý dokáže svetelné signály premeniť na zvukové a stabilne ich uchovať.
Po testovaní rôznych materiálov, ako diamant či nitrid gália, sa ukázal ako najvhodnejší monokryštálový film z karbidu kremíka. Vďaka svojej pravidelnej štruktúre minimalizuje vnútorné straty a zabezpečuje výnimočnú stabilitu frekvencie, čím výrazne predlžuje dobu uchovania informácií.
Táto technológia má veľký potenciál najmä v oblasti kvantových počítačov, ktoré operujú pri extrémne nízkych teplotách. Výskumný tím plánuje ďalšie vylepšenia, zamerané na predĺženie doby uchovania, zvýšenie hustoty uložených informácií a lepšiu kompatibilitu s kvantovými systémami. Tento prelomový objav predstavuje významný krok smerom k rozvoju kvantových informačných sietí a vysokovýkonných výpočtových platforiem.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies