Staré anglické príslovie „môžeš priviesť koňa k vode, ale nemôžeš ho prinútiť piť“ sa používa od 16. storočia na opis ťažkostí prinútiť niekoho, aby konal v ich najlepšom záujme. Teraz výskum vedcov o koňoch naznačuje, že používanie tejto frázy neúmyselne ohováralo kone po stáročia.
Kone majú schopnosť myslieť a plánovať dopredu a sú oveľa inteligentnejšie, ako si vedci predtým mysleli, podľa štúdie Nottingham Trent University, ktorá analyzovala reakcie zvierat na hru založenú na odmene. Kone šikovne prispôsobili svoj prístup k hre, aby získali čo najviac pochúťok – a zároveň vynaložili čo najmenšie úsilie.
„Predtým výskum naznačoval, že kone jednoducho reagujú na podnety v danom momente, nepozerajú sa proaktívne dopredu, nemyslia dopredu a neplánujú svoje činy – zatiaľ čo naša štúdia ukazuje, že si uvedomujú dôsledky a výsledky svojich činov,“ povedala vedúca výskumníčka Louise Evansová.
V trojfázovej hre sa zúčastnilo 20 koní, ktoré boli spočiatku odmenené maškrtou len za to, že sa nosom dotkli kúska karty. Potom, v druhej fáze, výskumníci začali zapínať „stopkové svetlo“. Kone dostali občerstvenie iba vtedy, ak sa dotkli karty, keď bola zhasnutá brzdová kontrolka.
Najprv ignorovali kontrolku a ďalej sa bez rozdielu dotýkali karty, bez ohľadu na to, či kontrolka svietila alebo nie.
Ale keď v tretej fáze výskumníci zaviedli trest za dotyk karty, keď svietila brzdová kontrolka – 10-sekundový časový limit, počas ktorého kone nemohli hru vôbec hrať – tím zistil, že došlo k náhlemu a veľmi významnému zníženiu. v chybách všetkých konských účastníkov. Kone sa začali správne dotýkať karty len v správnom čase, aby dostali maškrtu.
"Tento časový limit stačil na to, aby sme z nich okamžite dostali výkon, ktorý sme chceli,"povedal Evans. "To stačilo na to, aby kone povedali: Dobre, poďme hrať podľa pravidiel."
Okamžité prepínanie stratégií týmto spôsobom naznačuje, že kone majú vyššiu úroveň kognitívneho uvažovania, ako sa predtým považovalo za možné. Naznačuje to, že kone namiesto toho, aby nepochopili princípy hry, po celý čas rozumeli pravidlám, ale múdro nevideli žiadnu potrebu venovať im veľkú pozornosť v druhej fáze.
"Keď nastal časový limit na to, aby sa niečo pokazilo, zapli sa a začali dávať pozor," povedal Evans. Toto správanie vyžaduje, aby kôň premýšľal do budúcnosti, hovoria výskumníci, a je veľmi zamerané na cieľ, pričom sa od koní vyžaduje, aby sa sústredili na to, čo chcú dosiahnuť, a na kroky, ktoré na to musia urobiť.
Evans dúfa, že prelomová štúdia, ktorá bude publikovaná v časopise Applied Animal Behavior Science, pomôže zlepšiť pohodu koní. „Vo všeobecnosti, keď si začneme myslieť, že zvieratá môžu mať lepšie kognitívne schopnosti, ako sme si mysleli, ich životné podmienky sa zlepšujú. Ukázali sme však aj to, že v tréningu naozaj nepotrebujete používať averzívne metódy alebo čokoľvek príliš tvrdé, aby ste z koní dostali naozaj dobrý výkon."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies