CORSHAM - Už v roku 2004 bol pod mestom objavený podzemný bunker s obrovskou rozlohou. Prečítajte si o ňom viac!
Toto miesto bolo postavené 50. rokoch 20. storočia, aby v prípade jadrového útoku dokázalo ochrániť minimálne 4000 ľudí.
Viac ako kilometer dlhý tunel pýšiaci sa viac ako 60 míľami ciest, bol navrhnutý nielen na umiestnenie konzervatívneho predsedu vlády Harolda MacMillana, ale aj celého úradu vlády, štátnych zamestnancov a armády domáceho podporného personálu.
Podzemná pevnosť sa rozprestiera na 240 hektároch pod mestom Corsham neďaleko Bathu. Tajný bunker bol oficiálne odhalený ministerstvom obrany v decembri 2004. Informovalo o tom množstvo médií, ako napríklad BBC.
Studená vojna spôsobila, že USA a Sovietsky zväz boli vyzbrojení jadrovými zbraňami. Svet čelil nukleárnej hrozbe, pričom obe strany konfliktu hrozili uvoľnením svojich jadrových bômb.
Táto gigantická pevnosť, ktorú Business Insider nazval „Burlingtonský bunker“, bola oficiálne známa pod menej vzrušujúcim názvom „hlavné vojnové ústredie“ alebo sklad centrálneho streliva.
Rodina štátnych zamestnancov do bunkru nemala povolený vstup. V „pevnosti“ bolo všetko potrebné na prežitie až na 90 dní. Bunker je rozlohovo taký veľký, že by sa museli prepravovať motoricky.
Bola tam elektráreň adva obrovské naftové generátory schopné dodávať energiu do malého mesta a podzemné jazero na pitnú vodu. Taktiež tam bola kanalizácia a protipovodňové čerpadlá.
Mesto bolo tiež vybavené druhou najväčšou telefónnou ústredňou v Británii, štúdiom BBC, z ktorého mohli komunikovať s verejnosťou, a vnútorným systémom Lamson Tube, ktorý dokázal prenášať správy pomocou stlačeného vzduchu v celom komplexe.
Tunelom sa zaoberá i projekt Human Journey Project.
Ďalšie informácie o bunkri nájdete v dokumente vytvorenom tamojším ministerstvom obrany: MOD .
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies