Britský premiér Keir Starmer oznámil výrazné zvýšenie výdavkov na obranu Spojeného kráľovstva, pričom zdôraznil, že financovanie tohto nárastu bude zabezpečené znížením zahraničnej pomoci. Tento krok vyvolal rozporuplné reakcie nielen medzi politikmi, ale aj v širokej verejnosti.
Najväčší nárast obranných výdavkov od studenej vojny
Pred poslancami Dolnej snemovne Starmer oznámil, že Spojené kráľovstvo zvýši svoje výdavky na obranu z 2,3 % na 2,5 % HDP do roku 2027. Podľa jeho slov pôjde o najväčší a najtrvalejší nárast od skončenia studenej vojny.
„Od dnešného dňa môžem oznámiť, že táto vláda začne najväčší udržateľný nárast výdavkov na obranu od konca studenej vojny. Našim záväzkom je dosiahnuť 2,5 % HDP do roku 2027,“ vyhlásil Starmer.
Tento plán znamená, že obranný rozpočet Spojeného kráľovstva sa zvýši o 13,4 miliardy libier ročne od roku 2027. Starmer zároveň naznačil ambíciu dosiahnuť výdavky na úrovni 3 % HDP po nasledujúcich parlamentných voľbách, ktoré sa očakávajú najneskôr v auguste 2029.
Zníženie zahraničnej pomoci ako zdroj financovania
Najkontroverznejšou časťou oznámenia je spôsob financovania tohto nárastu. Starmer uviedol, že Londýn pokryje zvýšenie obranných výdavkov znížením rozpočtu na zahraničnú pomoc z 0,5 % na 0,3 % HDP do roku 2027.
„Toto nie je oznámenie, ktoré by som rád urobil,“ priznal Starmer. Tento krok však považuje za nevyhnutný v súvislosti so súčasnými bezpečnostnými hrozbami.
Kritika a reakcie
Rozhodnutie financovať obranné výdavky znížením zahraničnej pomoci vyvolalo vlnu kritiky, najmä zo strany charitatívnych organizácií a niektorých opozičných politikov. Tvrdia, že tento krok oslabí postavenie Spojeného kráľovstva ako globálneho humanitárneho lídra a môže mať negatívne dôsledky pre krajiny závislé od britskej pomoci.
Na druhej strane, zástancovia tohto opatrenia argumentujú, že v súčasnom geopolitickom prostredí je bezpečnosť Spojeného kráľovstva a jeho spojencov prioritou, a preto je investícia do obrany nevyhnutná.
Plán Keira Starmera predstavuje zásadný obrat v britskej bezpečnostnej politike. Zvýšenie obranných výdavkov a snaha o posilnenie transatlantických väzieb môžu zmeniť geopolitickú rovnováhu v Európe. Otázkou zostáva, aký dopad bude mať zníženie zahraničnej pomoci na globálnu pozíciu Spojeného kráľovstva a či tento krok v konečnom dôsledku prinesie viac stability alebo kontroverzií.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies