WASHINGTON – Špecialisti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vykonali prvý z troch plánovaných manévrov na korekciu trajektórie teleskopu Jamesa Webba, ktorý v sobotu vypustili na obežnú dráhu. Uvádza sa to vo vyhlásení NASA zverejnenom v nedeľu.
Táto korekcia trvala 65 minút. NASA uviedla, že tento manéver pomohol „zarovnať trajektóriu teleskopu“ smerom k druhému Lagrangeovmu bodu vzdialenému od Zeme približne 1,5 milióna kilometrov. Očakáva sa, že cesta do spomínaného bodu potrvá približne štyri týždne. Teleskop Jamesa Webba vyniesla na obežnú dráhu nosná rakety Ariana 5. Štart sa uskutočnil v sobotu z kozmodromu Kourou vo Francúzskej Guyane. Teleskop je spoločným projektom NASA, Európskej vesmírnej agentúry a Kanadskej vesmírnej agentúry.
Teleskop má zrkadlo s priemerom 6,5 metra – najväčšie, aké kedy bolo vypustené na obežnú dráhu. S jeho pomocou bude možné študovať najstaršie hviezdy a galaxie vo vesmíre, ktoré vznikli po tzv. veľkom tresku, a hľadať potenciálne obývateľné planéty. Jeho konštrukčná životnosť je desať rokov. Teleskop je pomenovaný po druhom riaditeľovi NASA Jamesovi E. Webbovi. Tímom z NASA v nedeľu k úspechu misie zablahoželali prezident USA Joe Biden i viceprezidentka Kamala Harrisová. Úspech vyzdvihol aj americký podnikateľ Elon Musk, ktorý je zakladateľom spoločností Tesla a SpaceX.
Možno vás zaujme: SpaceX vyslala zásoby i vianočné darčeky pre posádku na ISS
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies