BRATISLAVA - Polícia zadržala Patrika Pachingera. Informuje o tom polícia na svojom facebookovom profile s tým, že viac informácií poskytne neskôr. Zároveň zverejnila video, ako ho ekortujú do výkonu trestu. Pachinger je právoplatne odsúdený v kauzách skrachovaných nebankoviek na sedem rokov.
V pondelok približne o 8.30 h polícia v Justičnom paláci zatkla Patrika Pachingera právoplatne senátom Najvyššieho súdu SR koncom marca odsúdeného v kauze skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia.
Pachinger sa dostavil na pojednávanie Okresného súdu (OS) Bratislava I, kde žiadal o odvolacie konanie - podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. "OS Bratislava I odročil verejné zasadnutie na neurčito, nakoľko si vyžiada spis a právoplatné rozhodnutie OS Bratislava IV vo veci prečinu zanedbania povinnej výživy, aby tak objektívne posúdil správanie odsúdeného po prepustení z väzby na slobodu," vysvetlil v pondelok hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Odvolacie konanie s Patrikom Pachingerom, ktorého 28. marca Najvyšší súd SR odsúdil právoplatne na sedemročný trest odňatia slobody v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia, sa 19. júna na Okresnom súde v Bratislave I nekonalo.
"Okresný súd Bratislava I odročil verejné zasadnutie na neurčito z dôvodu, že uznesenie o započítaní vydávacej väzby nie je právoplatné a toto je potrebné na komplexné posúdenie žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody," uviedol vtedy hovorca Adamčiak.
Napriek tomu, že Pachinger bol právoplatne odsúdený a predsedníčka Najvyššieho súdu mu 28. marca kvôli zdravotným komplikáciám umožnila mesačný odklad nástupu do väzenia, polícia ho vtedy nezadržala. Pachinger sa nedávno podrobil postupne operácií oboch očí.
"Okresný súd Bratislava I nemal vedomosť o vami uvedenej skutočnosti, Špecializovaný trestný súd (ŠTS) ho o tejto skutočnosti neinformoval. Termín verejného zasadnutia mu bol známy, nakoľko ho OS Bratislava I v súvislosti s predmetným verejným zasadnutím žiadal o zapožičanie jeho trestného spisu k tomuto termínu. Realizácia príkazu na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody je záležitosť príslušného Policajného zboru SR, ktorému bol doručený tento príkaz na dodanie do výkonu trestu odňatia slobody," vysvetlil vtedy ďalej Adamčiak.
"Špecializovaný trestný súd dňa 31. mája zamietol žiadosti odsúdených P. P. a D. B. o odklad výkonu trestu a súčasne vydal príkaz na dodanie odsúdených do výkonu trestu, ktoré boli príslušnému Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru doručené dňa 7. júna 2018. Obe žiadosti odsúdených o odklad súd zamietol z dôvodu, že podanie žiadosti je zjavne neopodstatnené, keďže žiadosť o podmienečné prepustenie nie je zákonným dôvodom na povolenie odkladu a navyše odsúdeným bol uložený trest odňatia slobody vo výmere prevyšujúcej jeden rok," zareagovala následne hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
Brtva aj Pachinger boli po spomínanom marcovom verdikte NS SR v policajnom pátraní.
V kauze skrachovaných nebankových spoločností súd odsúdil aj Dávida Brtvu a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. V prípade Jozefa M. rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.
Pachinger po potvrdení rozsudku Najvyšším súdom SR z 28. marca tohto roka požiadal o odklad nástupu na výkon trestu o mesiac zo zdravotných dôvodov, čomu súd vyhovel. Po vypršaní lehoty však Pachinger na výkon trestu nenastúpil, keďže Najvyšší súd SR zrušil príkaz na dodanie jeho ako aj odsúdeného Dávida Brtvu na výkon trestu. Dôvodom bolo zachovanie ich základných ústavných práv, a to najmä práva na rozhodnutie o žiadosti o odklad výkonu trestu, o ktorej rozhodoval Špecializovaný trestný súd, a žiadosti o podmienečné prepustenie, o ktorej rozhodujú súdy, v obvode ktorých by mali odsúdení vykonať trest. V prípade Pachingera je to Okresný súd Bratislava I a v prípade Brtvu Okresný súd Trnava. ŠTS nakoniec 31. mája tohto roka zamietol žiadosť Pachingera o odklad a súčasne vydal príkaz na jeho dodanie do výkonu trestu. Rovnako rozhodol aj v prípade Brtvu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies