WASHINGOTON - Prezident USA Donald Trump otvoril dnes svoj prejav na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu odsúdením prejavov antisemitizmu a rasizmu. Vyjadril sa tak v súvislosti s viacerými útokmi, ku ktorým v ostatnom čase došlo na území Spojených štátov, približuje agentúra DPA.
"Nedávne hrozby, ktorých terčom sa stali centrá židovskej komunity a tiež vandalizmus na židovských cintorínoch, rovnako ako aj minulotýždňová streľba v Kansas City (ktorej obeťou sa stal mladý Ind - pozn. TASR), nám pripomínajú, že síce ako národ môžeme byť rozdelení v politických názoroch, sme tiež krajinou, ktorá je zajedno v odsúdení nenávisti a zla vo všetkých jeho podobách," povedal Trump.
Prezident hneď od začiatku zvolil vo svojom prejave optimistický tón, pričom ďalej deklaroval, že pod jeho administratívou sa uskutoční "obnova amerického ducha".
"Naši spojenci zistia, že Amerika je znovu pripravená viesť... Všetky národy sveta, priatelia či nepriatelia, zistia, že Amerika je silná, hrdá, a že Amerika je slobodná," povedal ďalej Trump.
Trump prisľúbil zavedenie nových opatrení na obmedzenie imigrácie
Americký prezident Donald Trump počas svojho dnešného prejavu na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu vyhlásil, že jeho administratíva "čoskoro podnikne nové kroky na to, aby bol náš národ v bezpečí". Ďalej prisľúbil zavedenie nových exekutívnych opatrení s cieľom obmedziť imigráciu do USA.
Americký prezident podpísal 27. januára dekrét, ktorým na 90 dní zakázal vstup do USA občanom a utečencom zo siedmich prevažne moslimských krajín. Nariadenie však začiatkom februára zablokoval federálny súd. Očakáva sa, že nový plán na obmedzenie imigrácie oznámi prezident už v priebehu dnešného dňa, informuje agentúra AP.
Vo svojom prejave ku Kongresu Trump ďalej povedal, že jeho administratíva momentálne pracuje na príprave "postupu lepších previerok", na základe ktorých do krajiny nevpustí nikoho, "kto by nám mohol ublížiť".
"Verím, že skutočná a pozitívna reforma v oblasti imigrácie je možná, pokiaľ sa zameriame na nasledovné ciele: zlepšenie práce a miezd pre Američanov, posilnenie našej národnej bezpečnosti a obnovenie úcty k našim zákonom," povedal Trump.
Dodal, že súčasný americký systém v tejto oblasti nechráni pracujúcich, pričom sa odvolal na celkom iné podmienky, ktoré v tejto veci panujú v Kanade či Austrálii.
"Je základným princípom, že tí, ktorí chcú do krajiny vstúpiť ba mali byť schopní sa o seba finančne postarať. Napriek tomu, v Amerike toto pravidlo nepresadzujeme, čím napíname verejné zdroje, na ktoré sa spoliehajú naši najchudobnejší občania," povedal.
Trump vyzval na zavedenie takého systému zásluh, ktorý by USA ušetril peniaze a krajina by vďaka nemu mohla zvýšiť platy a tiež "pomáhať rodinám bojujúcim o prežitie, a to vrátane rodín prisťahovalcov, aby sa stali strednou triedou".
Trump zvažuje legalizáciu pobytu pre časť nelegálnych prisťahovalcov
Americký prezident Donald Trump v utorok naznačil, že je otvorený voči legislatíve, ktorá by legalizovala pobyt niektorých prisťahovalcov momentálne žijúcich v USA nelegálne a umožnila by tiež získanie občianstva tým, ktorých do Spojených štátov nelegálne priviedli ich príbuzní ešte ako deti.
Trump sa údajne takto vyjadril pri obede s novinármi pred svojím nadchádzajúcim prejavom v Kongrese. "Je správna doba na imigračný zákon, ak dôjde ku kompromisu na oboch stranách," citoval Trumpové slová zdroj agentúry AP, ktorý si neželal byť menovaný. Ak by sa potvrdili, išlo by o zásadnú zmenu v Trumpovej imigračnej politike.
Trump už počas svojej predvolebnej kampane vyhlásil tvrdý boj proti prisťahovalcom, pričom sľúbil postavenie múru na hraniciach s Mexikom a tiež zintenzívnenie deportácií ilegálnych prisťahovalcov.
Zároveň však naznačil, že je otvorený na hľadanie riešení v prípadoch tzv. dreamers (v preklade rojkovia), ktorých do Spojených štátov priviedli ako malé deti alebo dokonca bábätká ich rodičia – nelegálni prisťahovalci.
Bývalý americký prezident Barack Obama pri riešení imigračnej problematiky tvrdil, že títo ľudia by nemali byť vyhostení. Pre svoje názory však nemal dostatočnú podporu Kongresu, a tak sa v roku 2012 rozhodol problém tzv. dreamers vyriešiť prezidentským dekrétom, ktorý priniesol zhruba 750.000 mladým imigrantom pracovné povolenie a dočasnú ochranu pred deportáciou.
Trump proti tomuto nariadeniu ostro brojil a tvrdil, že ho (spolu s inými Omabovými dekrétmi) zruší. Zároveň však ešte vo februári na tlačovej konferencii v Bielom dome povedal, že ide o veľmi ťažkú tému, ktorej sa bude venovať "s veľkým srdcom".
Fact-Checking Donald Trump's First Presidential Address to Congress https://t.co/8Kc9HrxybC pic.twitter.com/4PicxkQbzm
— Zaibatsu News 📎 (@ZaibatsuNews) 1. března 2017
Múr na hraniciach s Mexikom bude účinnou zbraňou voči drogám a zločinu
Múr na hraniciach s Mexikom bude "veľmi účinnou zbraňou voči drogám a zločinu", uviedol dnes americký prezident Donald Trump počas svojho prejavu pred oboma komorami Kongresu. Súčasný stav na amerických hraniciach prezident popísal ako "prostredie nezákonného chaosu" a apeloval na obnovu "integrity a právneho štátu" na amerických hraniciach.
"Práve z tohto dôvodu, začneme čoskoro s výstavbou veľkého múru pozdĺž našich južných hraníc," pokračoval ďalej Trump. Uviedol, že jeho vláda sa postará o to, aby z USA odstránila členov gangov, drogových dílerov či zločincov. Dodal, že úrady vyhostia zlých ľudí zo Spojených štátov.
Nový americký minister pre vnútornú bezpečnosť John Kelly povedal začiatkom februára, že múr na hraniciach s Mexikom by mal byť hotový za dva roky. Celý proces výstavby by sa pritom podľa neho mal začať už v priebehu niekoľkých mesiacov.
Dekrét o stavbe múru na hraniciach s Mexikom, ktorý má zastaviť nelegálnu migráciu z Latinskej Ameriky, podpísal Trump ešte koncom januára, len päť dní po svojom nástupe do úradu. Splnil tak jeden z hlavných sľubov, ktoré dal svojim voličom ešte počas predvolebnej kampane.
Donald Trump pritom nie je prvým americkým politikom, ktorý prišiel s nápadom oddeliť USA od Mexika múrom. Už v roku 2006 inicioval výstavbu pohraničnej bariéry vtedajší prezident George W. Bush, pričom sa mu podarilo postaviť oplotenie a zátarasy v dĺžke takmer 1100 kilometrov. Trump počas kampane tvrdil, že chce múrom uzavrieť celú americko-mexickú hranicu dlhú 3200 kilometrov.
Trump vyjadril podporu NATO, krajiny však vyzval na plnenie finančných záväzkov
Americký prezident Donald Trump počas svojho prejavu pred oboma komorami Kongresu vyjadril podporu Severoatlantickej aliancii. Zároveň však opäť zdôraznil, že členské krajiny NATO si musia splniť svoje finančné záväzky a zvýšiť výdavky, ktoré vynakladajú na spoločnú obranu.
Trump v prejave povedal, že USA silne podporuje NATO, ktorá vznikla na základe spojenectva, ktoré vyhralo druhú svetovú a tiež studenú vojnu, keď porazilo komunizmus. Dodal, že členské krajiny si už "začínajú" plniť svoje finančné záväzky.
Zároveň ich však a zároveň aj zvyšok sveta vyzval, aby sa priamo a zmysluplne zapojili do "strategických a vojenských operácií a zaplatili svoj spravodlivý podiel" z nákladov obrany.
Trump v minulosti označil NATO za "zastaranú" organizáciu. Zároveň však tvrdil, že Washington stojí za NATO, no opakovane zdôrazňoval, že ak členské štáty nezvýšia výdavky na spoločnú obranu, Spojené štáty už nebudú garantovať ich bezpečnosť.
Trump: USA chcú nadväzovať nové zahraničné partnerstvá
Spojené štáty sú ochotné nadväzovať nové partnerstvá v zahraničí, uviedol dnes americký prezident Donald Trump počas svojho prejavu pred Kongresom.
"Amerika je ochotná nájsť si nových priateľov a nadväzovať nové partnerstvá, ak to bude v súlade so spoločnými záujmami," povedal americký prezident.
Trump pritom v tejto súvislosti priamo nezmienil Rusko, s ktorým však už v minulosti vyjadril ochotu spolupracovať, priblížila agentúra DPA. Povedal tiež, že USA sa budú usilovať o to, aby bol svet pokojnejším miestom.
Trump vo svojom prejave zároveň vyzval na pomoc migrantom, utekajúcim z krajín, ktoré sužujú ozbrojené konflikty. Apeloval pritom na "poučenie sa z minulých chýb" a zabránenie ďalším "vojnám a ničeniu".
"Jediným dlhodobým riešením pre tieto humanitárne krízy je vytvorenie podmienok, v rámci ktorých sa vysídlené osoby môžu bezpečne vrátiť do svojich domov a začať dlhodobý proces obnovy," povedal ďalej.
"Spojené štáty sú na tom lepšie, ak je (vo svete) menej konfliktov a nie viac... Chceme harmóniu, stabilitu a nie vojnu a konflikty," dodal.
Trump vyzval na obnovu infraštruktúry, reformu zdravotníctva aj školstva
Americký prezident Donald Trump sa počas svojho prejavu pred oboma komorami Kongresu v noci na dnes venoval aj potrebe zrušenia reformy zdravotnej starostlivosti svojho predchodcu v úrade, známej ako Obamacare.
Na zákonodarcov naliehal, aby ju nahradili novým systémom daňových úľav, sporiacich zdravotných účtov a ďalších prvkov, ktoré presadzujú republikáni. Tí sa zmienenú novú legislatívu budú snažiť presadiť ešte tento mesiac. Trump dodal, že nová zdravotná reforma bude slúžiť tak na ochranu pacientov, ako aj lekárov.
Trump sa v prejave venoval tiež reforme školstva, pričom vzdelanie označil za otázku "občianskych práv" súčasnosti. Zákonodarcov Kongresu pritom vyzval, aby prijali návrh legislatívy, ktorá pri výbere školy finančne pomôže znevýhodnenej mládeži, a síce podľa jeho slov až miliónom afroamerických a latinskoamerických detí.
Trump zároveň v prejave vyzval na obnovu infraštruktúry USA, pričom povedal, že je čas na to, aby sa Američania spojili a prebudovali svoju krajinu. Trump v tejto súvislosti požiadal Kongres o schválenie nového programu, ktorý počíta s investíciami jedného bilióna dolárov, financovanými z verejných aj súkromných zdrojov.
Program podľa jeho slov dopomôže k vytvoreniu miliónov nových pracovných miest. Trump pritom vyjadril pohoršenie nad tým, aké množstvo peňazí Spojené štáty v minulých rokoch vynaložili na výstavbu infraštruktúry iných krajín, a dodal, že teraz by sa mali sústrediť sami na seba.
Trump: USA budú v boji proti IS spolupracovať aj s moslimskými krajinami
Americký prezident Donald Trump prisľúbil, že "premôže" militantnú organizáciu Islamský štát (IS), pričom bude spolupracovať so svojimi spojencami vrátane spriatelených krajín z moslimského sveta. Trump sa takto vyjadril v noci na dnes počas prejavu pred členmi oboch komôr Kongresu.
"Budeme pracovať s našimi spojencami vrátane našich priateľov a spojencov v moslimskom svete, aby sme zniesli zo sveta tohto odporného nepriateľa," povedal Trump podľa agentúry DPA.
Trump tiež uviedol, že Spojené štáty už podnikajú kroky na to, aby sa uchránili pred "radikálnym islamským terorizmom". Dodal, že je nezodpovedné umožniť nekontrolovaný vstup osôb do takých miest v USA, v ktorých nemôžu byť úplne preverené. Spojené štáty podľa jeho slov nemôžu byť "útočiskom pre extrémistov".
Povedal tiež, že jeho vláda pracuje na príprave "postupu lepších previerok" a čoskoro podnikne také "nové kroky", vďaka ktorým budú Američania v bezpečí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies