BRATISLAVA - Ministerstvo životného prostredia vypracovalo Program prevencie a manažmentu rizík vyplývajúcich z opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu, ktorý v stredu 14. apríla schválila vláda.
Ide o dokument pre nakladanie s odpadom z ťažobného priemyslu na roky 2021 až 2027. Program prevencie určuje ciele a aktivity znižujúce negatívne vplyvy rizikových a potenciálne rizikových úložísk na zdravie ľudí a životné prostredie.
Vzťahuje sa na ťažobný odpad, ktorý vznikol pri prieskume, otvárke, príprave a dobývaní ložísk nerastných surovín vrátane úpravy, zušľachťovania a skladovania nerastov. Odpad je umiestnený na úložiskách, ktoré sú mimo prevádzky, no mnohé z nich patria k pravdepodobným, alebo potvrdeným environmentálnym záťažiam. Program má za úlohu, okrem predchádzania, či znižovania nepriaznivých účinkov takéhoto odpadu, navrhnúť opatrenia na elimináciu, či kompenzáciu rizík na verejné zdravie a na životné prostredie. Ide aj o geologické prieskumy, sanácie a monitoring vybraných rizikových a pravdepodobne rizikových úložísk.
Prečítajte si tiež: Chystá sa reforma nakladania so stavebným odpadom v rámci Plánu obnovy. Prečo je dôležitá?
Navrhované finančné výdavky na plnenie tohto programu dosiahnu v období daných rokov takmer 24 miliónov eur. Vykryté budú zo zdrojov Operačného programu Slovensko, Environmentálneho fondu, z rozpočtu MŽP SR a z dotácie na podporu útlmu rudného baníctva.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies