BRATISLAVA - Vláda Slovenskej republiky schválila na svojom stredajšom zasadnutí (6. marca 2024) Zameranie dvojstrannej rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky na rok 2024.
Tohtoročné aktivity slovenskej rozvojovej spolupráce sa budú prostredníctvom jednotlivých rezortov zameriavať na humanitárne a rozvojové projekty, vzdelávanie, vysielanie dobrovoľníkov či podporu prostredníctvom dotačných grantov. Na realizáciu schválenej koncepcie vyčlenila vláda prostriedky vo výške 21,7 milióna eur.
Gestorom rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Cieľom pripravovanej podpory je pokračovať v aktívnej snahe pomáhať pri zmierňovaní dopadov kríz, budovaní bezpečného susedstva, no taktiež pri získavaní prístupu k novým rozvojovým trhom. „Slovensko pomáha nielen doma, ale aj v zahraničí, snažíme sa zlepšiť plnenie našich medzinárodných záväzkov a chceme pomôcť obyvateľom rozvojových krajín, ktorí trpia následkami konfliktov, prírodných katastrof alebo iných kríz, a potrebujú našu podporu,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, podľa ktorého dosahuje aktuálny rozpočet na realizáciu rozvojovej pomoci SR zatiaľ len úroveň 0,13 až 0,15 % HDP na Slovensku.
„Medzinárodné záväzky, ktoré nám vyplývajú ako členovi Európskej únie a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, nás do roku 2030 zaväzujú k dosiahnutiu úrovne 0,33 %, preto je zámerom našej vlády pokračovať v navyšovaní podpory,“ dodal J. Blanár.
Slovensko plánuje naďalej poskytovať humanitárnu pomoc Ukrajine, najmä v oblasti odmínovania. Zamerať sa chce aj na povojnovú obnovu svojho východného suseda, ako tiež iných krajín zasiahnutých vojnovým konfliktom. Popri humanitárnych projektoch na Ukrajine a Blízkom východe ostávajú prioritou tri programové krajiny, a to Gruzínsko, Keňa a Moldavská republika. Kľúčovým nástrojom dvojstrannej rozvojovej spolupráce bude podľa schváleného návrhu rovnako poskytovanie dotácií prostredníctvom výziev Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu a mikrograntov jednotlivých zastupiteľských úradov SR v zahraničí, ale aj vysielanie dobrovoľníkov, spolupráca s medzinárodnými partnermi, ďalej zapájanie podnikateľského sektora a napokon projekty rozvojového vzdelávania či rôzne iné aktivity.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies