PRIŠTINA/BELEHRAD - Najnovšie napätie vo vzťahoch Belehradu a Prištiny vyvolalo opatrenie, podľa ktorého osoby vstupujúce na územie Kosova so srbskými dokladmi totožnosti, ich budú musieť od 1. augusta počas pobytu v krajine nahradiť dočasným dokladom.
Etnickí Srbi, ktorí majú evidenčné čísla vozidiel vydané Srbskom, ich mali do dvoch mesiacov vymeniť za kosovské. V nedeľu večer stovky etnických Srbov zaparkovali kamióny, cisterny a iné veľké vozidlá na cestách smerom k hraničným priechodom Jarinje a Brnjak, čím zablokovali dopravu, informoval spravodajca AFP. Okolo barikád sa zhromaždili davy miestnych Srbov s úmyslom tam zostať.
Z domova: Ján Budaj: Lesníci ničia našu krajinu! Čo mu odpovedali?
Kosovská vláda po tomto incidente v nedeľu večer rozhodla, že implementáciu nových pravidiel na hraniciach so Srbskom odloží o mesiac, do 1. septembra, a zároveň uzavrela dva hraničné priechody s touto krajinou. Kosovský premiér Albin Kurti pre médiá uviedol, že nejde o provokáciu, ale o recipročný krok, keďže Belehrad požaduje to isté od kosovských občanov vstupujúcich do Srbska.
Vláda vo vyhlásení tiež uviedla, že sa bude usilovať o to, aby boli v pondelok „odstránené všetky barikády a bola nastolená úplnú sloboda pohybu." Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell na Twitteri privítal rozhodnutie Prištiny a uviedol, že očakáva, že všetky zátarasy budú okamžite odstránené.
Zo sveta: Obrovský škandál v Anglicku. Otrasie sa britská monarchia v základoch?
Srbský prezident Aleksandar Vučič varoval, že „Srbsko vyhrá", ak budú Srbi napadnutí. Kosovský premiér Albin Kurti následne obvinil Vučiča z podnecovania „nepokojov."
Mierové sily z misie KFOR pod vedením NATO vo vyhlásení označili bezpečnostnú situáciu na severe Kosova za napätú. Olej do ohňa na sociálnych sieťach prilial aj srbský politik Vladimír Dukanovič, ktorý na Twittri napísal: „Srbsko zrejme bude nútené čoskoro zahájiť denacifikáciu Balkánu. Rád by som sa mýlil."
Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008. Väčšina členských štátov EÚ ju uznala, avšak Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko tak doteraz neurobili. Etnickí Srbi, ktorí tvoria väčšinu na severe Kosova, neuznávajú autoritu Prištiny.
Mohlo by vás zaujímať: Igor Matovič chystá nový projekt, Boris Kollár je razantne proti!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies