Prezidentskí kandidáti Donald Trump a Kamala Harrisová intenzívne bojujú o rozhodujúce hlasy v kľúčových štátoch USA, pričom prieskumy naznačujú vyrovnané výsledky. Kampaň bola poznačená dramatickými udalosťami, vrátane pokusov o atentát a odstúpenia Joea Bidena z kandidatúry. Obaja kandidáti predpovedajú víťazstvo a usilujú sa mobilizovať nerozhodnutých voličov v bojujúcich štátoch.
Prezidentskí kandidáti Donald Trump a Kamala Harrisová v predvečer volebného dňa v Spojených štátoch bleskovo prechádzali bojujúcimi štátmi a snažili sa presadiť kľúčové sľuby pre svojich priaznivcov a voličov, ktorí sú ešte stále nerozhodnutí.
Kampaň priniesla zvraty: dva pokusy o atentát a odsúdenie republikánskeho exprezidenta Trumpa za trestný čin a nečakaný postup demokratickej viceprezidentky Harrisovej na čelo kandidátky po tom, čo 81-ročný prezident Joe Biden pod tlakom vlastnej strany odstúpil od svojej kandidatúry. Podľa analytickej spoločnosti AdImpact bolo od marca na ovplyvnenie myslenia voličov vynaložených viac ako 2,6 miliardy dolárov.
Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že Trump (78) a Harrisová (60) sú prakticky vyrovnaní. Víťaz môže byť známy až niekoľko dní po utorkovom hlasovaní, hoci Trump už naznačil, že sa pokúsi bojovať proti prípadnej porážke, ako to urobil v roku 2020.
Obaja kandidáti predpovedali víťazstvo, keď sa v pondelok zišli v Pensylvánii, aby vyzvali svojich priaznivcov, ktorí ešte neodovzdali svoje hlasy, aby prišli v deň volieb. V tomto štáte je najväčší podiel hlasov v kolégiu voliteľov spomedzi všetkých siedmich štátov, ktoré by mali rozhodnúť o výsledku volieb.
Podľa najnovších prieskumov zostáva súboj naďalej tesný, pričom v kľúčových štátoch majú obaja kandidáti tesný náskok. Podľa denného sledovania spoločnosti FiveThirtyEight má Harrisová v celoštátnom meradle pred Trumpom náskok 1,2 bodu, ktorý sa v posledných dňoch pomerne nezmenil, hoci v porovnaní s obdobím spred mesiaca sa zmenšil. Podľa FiveThirtyEight má Harrisová v rozhodujúcich štátoch jednobodový náskok v Michigane a Wisconsine.
Medzitým sa Trumpov náskok v Georgii a Severnej Karolíne zmenšil pod jeden bod, zatiaľ čo v Arizone vedie o 2,2 bodu.
V Pennsylvánii a Nevade ich delí menej ako pol bodu: Harrisová sa v prvom prípade dostala do vedenia, hoci len mierne, po tom, čo v posledných dvoch týždňoch tesne zaostávala za Trumpom; zatiaľ čo v Nevade republikánsky kandidát tesne vedie.
Podľa prieskumu volebného laboratória na Floridskej univerzite už tento rok hlasovalo viac ako 82 miliónov Američanov. Toto číslo predstavuje viac ako polovicu všetkých hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách v roku 2020.
V posledný deň kampane viedol Trump kampaň aj v Severnej Karolíne a Michigane a mal sa vrátiť do svojho domu v Palm Beach na Floride, aby hlasoval a čakal na výsledky volieb.
Harrisová si naplánovala päť zastávok kampane v Pensylvánii vrátane dvoch miest, ktoré navštívil aj Trump, Readingu a Pittsburghu. Deň vo Filadelfii zakončila hviezdnym podujatím na "Rockyho schodoch" Filadelfského múzea umenia, kde sa odohrala slávna scéna z filmu "Rocky".
V Allentowne sa Harrisová obrátila na početnú portorickú komunitu v meste, ktorú minulý týždeň pobúrili urážky komika na Trumpovom zhromaždení. Neskôr chodila klopať na dvere v Readingu a zorganizovala krátke zhromaždenie v Pittsburghu, kde hrala popová hviezda Katy Perry.
Trump viedol svoj štvrtý a posledný míting po polnoci pred zaplnenou arénou v Grand Rapids v Michigane, čo boli tretie prezidentské voľby v rade, keď využil toto mesto na svoje posledné podujatie. Propagoval svoje charakteristické témy zvyšovania bezpečnosti hraníc a zároveň útočil na ekonomické výsledky Bidenovej a Harrisovej vlády. Bolo to pravdepodobne aj jeho posledné predvolebné zhromaždenie v kariére, keďže sa vyjadril, že v prípade neúspechu v utorkových voľbách sa už neplánuje uchádzať o prezidentský úrad. "Toto je posledný míting," povedal Trump a odhadol, že od začiatku svojej prvej kampane v roku 2015 absolvoval 930 mítingov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies