BRATISLAVA - V Národnom onkologickom ústave sa dalo zaočkovať viac ako 800 zamestnancov, následne sa uskutočnila vedecká štúdia súvisiaca s očkovaním mRNA vakcínou od konzorcia Pfizer / BioNTech.
Do vedeckej štúdie sa zapojilo 459 pracovníkov, z toho viac ako 85 % žien, ktorým vyšetrili IgG protilátky 22 dní a následne 45 dní od podania druhej dávky očkovacej látky. Projekt sa zameriaval na účinnosť vakcinácie, výskyt nežiaducich účinkov a sledovanie dynamiky protilátok v sére.
„Uskutočnenie tejto štúdie, ktorá je pôvodným vedeckým projektom NOÚ, vnímam ako významnú príležitosť nielen pre odbornú, ale aj laickú verejnosť. Poznatky, ktoré sme vďaka nej získali, prinášajú ďalší dôkaz o tom, že vakcinácia je tou najspoľahlivejšou cestou v boji proti pandémii COVID-19,“ vysvetlil generálny riaditeľ ústavu Tomáš Alscher.
Mohlo by vás zaujímať: Lengvarský prezradil, kedy sa začne na Slovensku očkovať Sputnikom V
Zásadným zistením je vysoká efektivita vakcinácie
Autor protokolu Patrik Palacka zdôraznil, že účinnosť očkovania po siedmich dňoch od aplikácie druhej vakcíny dosahuje viac ako 99 %. Zároveň dodal, že ide o nespochybniteľný argument vo vzťahu k šíriteľom hoaxov a mýtov o tom, že očkovanie nemá zmysel.
Prečítajte si tiež: Porovnanie účinnosti vakcín proti ochoreniu COVID-19
Vírusová infekcia SARS-CoV-2 sa pri mediáne sledovania tri mesiace od podania druhej dávky vakcíny potvrdila RT-PCR testom len u dvoch zamestnancov. Súčasťou štúdie bolo aj monitorovanie nežiaducich účinkov po aplikácii prvej a druhej dávky vakcíny. Ich výskyt bol výrazne vyšší po druhom očkovaní. „Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrili bolesť v mieste vpichu, v končatine a únava. Zo zriedkavých nežiaducich účinkov sme zaznamenali závraty, hnačku, hypertenziu či opuch tváre,“ uviedol Palacka. Výsledky štúdie potvrdzujú významnú zmenu hladiny protilátok v sére, ktoré medzi 22. a 45. dňom od druhého podania očkovacej látky klesli o približne polovicu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies