BRATISLAVA - V sídelnej budove Slovenského národného múzea v Bratislave sa otvorila výstava „Roľník a jeho svet“, ktorá predstavuje agrárnu kultúru a jej vedecké skúmanie. Výstava vznikla v spolupráci s Ústavom etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied a ponúka návštevníkom prehľad života roľníkov od 18. storočia až po 20. roky minulého storočia.
V utorok bola v sídelnej budove Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave slávnostne otvorená výstava „Roľník a jeho svet“. Tento výstavný projekt, ktorý vznikol v spolupráci SNM v Martine a Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied (SAV), ponúka návštevníkom pohľad na agrárnu kultúru a vedecké skúmanie sveta roľníkov.
Výstava rozvíja tému agrárnej kultúry v dvoch rovinách. Prvá časť sa venuje vývoju vedeckého záujmu o svet roľníkov, pričom predstavuje významné osobnosti slovenskej vedy a literatúry, ktoré prispeli k zachovaniu cenných informácií o roľníckom živote v minulosti.
Výstava tiež otvára témy vzniku Matice slovenskej, SNM, Univerzity Komenského a etnológie ako samostatnej vednej disciplíny.
Návštevníci môžu vidieť fotografie významných fotografov a etnografov, ako sú Karol Plicka, Pavol Socháň a Ján Dérer, ktoré ilustrujú poľnohospodárske práce od skorej jari až do zimy.
Výstava tiež zdôrazňuje úlohu detí v roľníckej domácnosti, ktoré boli od malička zapájané do prác okolo hospodárstva. Pre najmenších návštevníkov sú pripravené zaujímavé aktivity, ktoré im umožnia spoznávať poľnohospodárske plodiny, ktoré sa v minulosti pestovali.
Druhá rovina výstavy predstavuje roľníka ako živiteľa krajiny a nositeľa agrárnej kultúry. Návštevníci sa môžu zoznámiť s dobovou roľníckou usadlosťou z 20. až 30. rokov 20. storočia, ktorá bola základným sociálnym priestorom roľníckej rodiny.
Výstava znázorňuje obydlie stredne majetnej roľníckej rodiny z Turca v mierke 1:1, pozostávajúce z izby, pitvora, komory a čiernej kuchyne. Pri obytnom dome je umiestnená stodola, kde sú prezentované trojrozmerné predmety z agrárnej kultúry, rozdelené do typologických kolekcií, ako sú motyky, orné, žatevné a mlatobné náradie.
Výstava naznačuje a otvára viacero tém a ponúka množstvo publikácií a archívnych materiálov. Návšteva výstavy je ako prechádzka časom od 18. storočia až do vzniku etnológie a vrcholných etnologických prác.
Výstava „Roľník a jeho svet“ potrvá v sídelnej budove SNM do 31. januára 2026.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies